Test urządzenia wielofunkcyjnego HP DeskJet GT 5820

HP DeskJet GT 5820 /materiały prasowe
Reklama

Testujemy urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet GT 5820. Czy w dobie dokumentów przechowywanych w chmurze i smartfonów, taki sprzęt w ogóle jest potrzebny?

Drukarki nie mają najlepszego "PR-u" - jeśli z nich korzystamy, to albo się jeszcze uczymy, albo musimy, bo tego wymaga nasza praca. Drukarka w domu kojarzy się głównie z zalegającym pod biurkiem urządzeniem, które sprawia czasami więcej problemów niż przynosi pożytku. I wylewa się z niego tusz. Ale drukarki, podobnie jak inne technologie czysto użytkowe, przeszły znaczącą transformację przez ostatnie lata. Czy zatem przyszła odpowiednia pora, aby obalić pewne stereotypy? Sprawdźmy to na przykładzie HP DeskJet GT 5820.

Czym jest HP DeskJet GT 5820?Znak0/0Strona1/1

HP DeskJet GT 5820 t

ReklamaZnak0/0Strona1/1o urządzenie wielofunkcyjne, czyli drukarka, ksero i skaner w jednym. Stworzono je z myślą o tak zwanym indywidualnym użytkowniku. Kosztuje około 799 zł.

Z opisywanym sprzętem można połączyć się nie tylko korzystając z komputera, ale również z poziomu smartfona lub tabletu. Nawet bez sieci bezprzewodowej, funkcja Wi-Fi Direct umożliwia bezpośrednie podłączenie do urządzenia mobilnego.  Ponadto, korzystając z aplikacji HP All-in-One Printer Remote, za pomocą mobilnego urządzenia można wysyłać skanowane dokumenty na pocztę elektroniczną, albo do chmury. Dzięki funkcji AirPrint użytkownicy smartfonów, tabletów, iPhone’ów, czy iPadów działających w oparciu o systemy Android, Windows 8, Windows 10 i Google Chromemogą drukować ze swoich urządzeń mobilnych. Tyle teorii, pora na praktykę.

Podłączanie i konfiguracja

Jednym elementów odstraszających potencjalnych zainteresowanych urządzeniami wielofunkcyjnymi jest konfiguracja. Wydaje się, że będzie ona żmudna i obarczona problemami. Nie bez przyczyny - lata temu bardzo często tak bywało. Dzisiaj wygląda to, na szczęście, zgoła inaczej.

Uruchomienie DeskJeta to kilka prostych etapów, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Od napełnienia zbiorniczków buteleczkami z tuszem, przez instalację głowic drukujących, na kalibracji drukarki i podłączeniu do komputera kończąc - proces nie jest skomplikowany. Sam testowany sprzęt wygląda na solidnie wykonane, jego gabaryty (wymiary maksymalne 525 × 553,5 × 256,6 mm, waga 4,6 kg) to przysłowiowa "średnia krajowa" takich urządzeń. Wszystko zatem w normie.

Bezpośrednia obsługa drukarki odbywa się przy pomocy panelu umieszczonego z lewej strony urządzenia. Ekran LCD informuje nas o wykonywanych operacjach. Po prawidłowej konfiguracji drukarki, operacje takie jak skanowanie czy kopiowanie można wykonywać bez połączenia z komputerem czy urządzeniem mobilnym.  Dokładną specyfikację GT 5820 można znaleźć na dole materiału.

Druk i cena eksploatacji

Według danych producenta opisywane urządzenie umożliwia wydrukowanie 8000 stron w kolorze lub 10 000 stron w czerni.  Cena buteleczki z jednym z czterech wykorzystywanych kolorów wynosi 38 zł. Do druku czarno-białego wystarczy nam buteleczka z czarnym tuszem.

Co można napisać o jakości druku? Nie budzi większych zastrzeżeń. Kolorowy dokument, w najlepszej jakości, drukuje się około 15 sekund. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia - zakres barw i jakość pozostają na dobrym poziomie. Całkiem nieźle radzi sobie skaner, szczególnie jeśli skanujemy dokumenty - poziom wydruku robi wrażenie. Na  GT 5820 można także drukować zdjęcia. Raz jeszcze, biorąc pod uwagę cenę testowanego sprzętu i jego przeznaczenie, drukująca się przez około sześć minut fotografia prezentuje się całkiem nieźle.

Na koniec dodam tylko, że w trakcie testów urządzenia okazało się, że ze względów prywatnych, w trybie pilnym, w weekend, moja żona musiała wydrukować kilka rzeczy, zeskanować dokumenty i zrobić parę kopii. Nagle okazało się, że warto mieć w domu urządzenie wielofunkcyjne, nawet jeśli możemy skorzystać z drukarki w pracy.

Podsumowanie testu

Cena: 699 zł

PARAMETRY DRUKOWANIA

Czas wydruku pierwszej strony (tryb gotowości)

Czerń: W ciągu  13 s
Kolor: W ciągu  17 s

Cykl roboczy (miesięczny, format A4) Do 1000 stron

Zalecana liczba stron drukowanych miesięcznie 400 do 800

Jakość druku (najlepsza)

Kolor: Rozdzielczość optymalizowana do 4800 x 1200 dpi (przy druku w kolorze z komputera na wybranych papierach fotograficznych HP, rozdzielczość wejściowa 1200 dpi)
Czerń: Rozdzielczość do 1200 x 1200 dpi 

SKANER 

Typ skanera: Płaski

Format pliku zawierającego zeskanowany obraz: JPEG, TIFF, PDF, BMP, PNG

Rozdzielczość skanowania, optyczna: Do 1200 dpi

Kodowanie koloru: 24-bitowa

Format skanowania, maksymalny: 216 x 297 mm

KOPIARKA 

Rozdzielczość kopii (tekst w czerni)  Maks. 600x300 dpi

Rozdzielczość kopiowania (tekst i grafika w kolorze)  Maks. 600x300 dpi

Ograniczenie liczby kopii/poszerzenie ustawień  dopasuj do strony

Kopie, maks.  Do 9 kopii 

WYMIARY I WAGA

Minimalne wymiary (szer. × gł. × wys.): 525 × 310 × 158 mm 1 

Wymiary maksymalne (szer. × gł. × wys.): 525 × 553,5 × 256,6 mm 1 

Waga: 4,67 kg

Waga w opakowaniu (brutto): 5,88 kg

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy