TP zaatakuje kablówki szybką neostradą

Operatorzy telewizji kablowej od dawana wygrywają bój z TP pod względem szybkości internetu. Teraz największy operator telefonii stacjonarnej szykuje się do wprowadzenia szybkiej neostrady (do 80 Mb/s) oraz nowej oferty TV z bogatą oferta kanałów HD.

Najwięksi gracze telewizji kablowej w Polsce oferują internet o prędkości nawet powyżej 120 Mb/s. Dzięki temu pod względem szybkości oferowanego internetu, przynajmniej "na papierze" i w reklamach, są o krok od Telekomunikacji Polskiej, największego operatora stacjonarnego oraz największego dostawcy szerokopasmowego Internetu (ponad 2 mln abonentów neostrady). Najbliższe tygodnie nieco zmienią tą sytuację, a być może wywołają kolejną walkę o klienta na internetowym rynku.

W poniedziałek - 23 maja 2011 roku - Telekomunikacja Polska podczas konferencji prasowej ma zaprezentować swoją nową ofertę na internet. Operator wprowadzi do komercyjnej oferty usługi internetowe oparte na technologii VDSL. Dzięki temu nowa Neostrada będzie oferowana w prędkości nawet do 80 Mb/s, to nadal mniej niż maksymalne prędkości w kablówkach, ale Telekomunikacja Polska zapewnia, że zaoferuje "stałą, wysoką prędkość".

Reklama

Niestety. Z dobrodziejstw szybkiej Neostrady początkowo skorzystają nieliczni. - W pierwszej fazie będziemy mieli ok. pół miliona gospodarstw domowych w zasięgu sieci VDSL. W zależności od popytu, do końca roku może ich być ok. 1 mln, a w ciągu trzech lat kilka milionów. To właśnie popyt będzie dla nas głównym czynnikiem determinującym rozwój zasięgu tej usługi - zdradza w rozmowie z RPkom.pl Maciej Witucki, prezes Grupy TP. Trzeba dodać, że z podobnym problemem spotykają się także kablówki, które wyższe prędkości oferują tylko w pewnej części swoich sieci.

Szef Telekomunikacji Polskiej przyznaje, że nowa technologia nie zostanie wprowadzona w całej sieci TP, ale przede wszystkim tam gdzie jest największe zapotrzebowanie oraz szansa sprzedaży usługi. - Nie widzimy większego sensu inwestowania w VDSL tam, gdzie kablowi konkurenci już wdrożyli DOCSIS 3.0. - dodaje Witucki.

To oznacza, że Telekomunikacja Polska nie zamierza "na siłę" konkurować z sieciami kablowymi. Tym bardziej, że indywidualni klienci raczej sięgają po niższe prędkości internetu po przystępnej cenie. Często z usługami dodatkowymi, jak na przykład telewizja. Pod tym względem (w pakietach internet + telewizja) Telekomunikacja Polska może namieszać i pokrzyżować plany sieciom kablowym.

Poniedziałek to nie tylko prezentacja nowej oferty Neostrady, ale także nowa oferta telewizyjna, która powstanie na mocy współpracy TP z Grupa TVN. - Zmieni się też oferta telewizyjna, która ma dla nas kluczowe znaczenie. Będziemy mogli zaoferować najlepszy, naszym zdaniem, na rynku pakiet kanałów HD. Pakiety "n" będą nie tylko w sieci VDSL, ale na wszystkich naszych platformach, niezależnie od technologii dostępu - zapewnia Maciej Witucki.

To właśnie nowa oferta może być ciosem dla sieci kablowych. Oferta telewizji "n" charakteryzuje się największą ofertą kanałów nadawanych w wysokiej rozdzielczości - łącznie 27 kanałów HD. To znacznie więcej niż liczba kanałów HD dostępna w ofertach operatorów kablowych, a do tego w bardziej przystępnej cenie. Nowa, telewizyjna oferta TP ma być dostępna nie tylko drogą satelitarną ale także drogą kablową.

Szczegóły nowych ofert powinniśmy poznać w najbliższych dniach. Nowa oferta Telekomunikacji Polskiej może wywołać także pewne ruchy u konkurencji na czym skorzystają przede wszystkim konsumenci.

Aktualizacja:

Usługa internetu VDSL będzie nosiła nazwę Neostrada Fiber i zaoferuje dostęp do sieci o prędkości 40 i 80 Mb/s w 500 tys.gospodarstw domowych (do końca roku liczba ta ma wzrosność do miliona). Najtańsza opcja (40 Mb/s, 12 miesięcy) kosztuje 89 zł.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: operator | telewizja kablowa | neostrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy