Uwaga na SMS-y o takiej treści

Jeden z użytkowników serwisu Niebezpiecznik otrzymał SMS o pozornie niewinnej treści. Trzeba uważać, bo oddzwonienie na numer, z którego wysłano wiadomość będzie bardzo kosztowne.

"Już jestem! Numer podany jako nadawca SMSa skonczyl rozmawiac. Mozesz oddzwonic. Wiadomosc jest bezplatna, wyslana przez Operatora" (zachowano pisownię oryginalną) - to treść wysłanego SMS-a, który przytoczył serwis Niebezpiecznik. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy oddzwaniać pod ten numer.

Jak sprawdzić, czy wysłany SMS to próba oszustwa? W tym przypadku łatwo zidentyfikować kombinatorów - numer, z którego kombinatorzy wysłali SMS-a miał numer kierunkowy +53. Łatwo się zatem domyślić, że po oddzwonieniu zapłacilibyśmy wysoki rachunek. 

Warto zauważyć, że opisany powyżej przykład to próba oszustwa innego typu niż wykorzystanie SMS-ów Premium. Najczęściej wiadomości generujące duże koszty wysyłane są numerów rozpoczynających się na 7, 8 lub 9, i wówczas płacimy za każdą wysłaną wiadomość lub, tak jak w przypadku opisywanej sytuacji, otrzymujemy je z numerów rozpoczynających się na 5 lub 6 i są to specjalne SMS znane jako prenumeraty. Każde otrzymanie takiej wiadomości jest płatne.

W tym przypadku zastosowano klasyczną metodę "z oddzwonieniem". 

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama