Windows 8 - jaki będzie następca "Siódemki"

We wrześniu zobaczymy, jaki będzie Windows 8 - przeznaczony na pecety, laptopy i dowolne urządzenia z ekranem dotykowym, w tym oczywiście tablety. Tymczasem podsumujmy to, co dotychczas dowiedzieliśmy się o tym systemie.

W nowych okienkach całkowicie przeprojektowano interfejs standardowej powłoki graficznej systemu. Sensacją jest również rezygnacja z przycisku menu Start, który pojawił się z pierwszą wersją systemu Windows 95, 24 sierpnia 1995 roku, czyli niemal 16 lat temu!

Interfejs

W systemie Windows 8 menu Start zostało zastąpione... ekranem Start. Rozwiązanie wygląda odmiennie od dotychczasowego Eksploratora Windows, ale wszyscy, którzy mieli choć przez chwilę w ręku telefon z systemem Windows Phone 7, odczują swoiste déja vu. Bo interfejs Windows 8 to w znacznej mierze znany z najnowszego mobilnego systemu Microsoftu interfejs, o kodowej nazwie Metro.

Tradycjonalistów pocieszamy, że Windows 8 nie zrywa całkowicie z elementami, do których Microsoft nas przyzwyczaił. Tradycyjny pasek zadań i menu Start, znane z Windows 7 i starszych wersji Okienek, pozostaną, ale nie będą widoczne na pierwszym planie. "Kafelkowy" interfejs nowego systemu dostosowany jest do wszelkiego rodzaju ekranów dotykowych.

Reklama

Instalacja i dostęp do programów

W każdej kolejnej wersji systemu Windows Microsoft systematycznie upraszczał proces instalacji systemu. Aktualizacja systemu Windows 7 do Windows 8 ma się sprowadzać do pięciu prostych etapów: pobrania aktualizacji, wpisania klucza produktu, zatwierdzenia licencji oraz podjęcia decyzji dotyczących aktualnego zestawu danych i programów (czy mają zostać w nowym systemie, czy też nie).

Artykuł pochodzi z magazynu "PC Format 8/2011"

Dostęp do zainstalowanych w Windows 8 programów będzie uproszczony, bo możliwe będzie wywołanie okna przeglądu programów, w którym użytkownik zobaczy ikony wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji. Ciekawe, jak na to zareaguje Apple, w którego systemie również ikony aplikacji zgromadzone są w jednym oknie. Nowe programy będzie można instalować tak jak dotychczas, ale możliwe, że do czasu pojawienia się na rynku finalnej wersji Windows 8 światło dzienne ujrzy koncepcja sklepu z aplikacjami dla tego systemu - Windows Store.

Data premiery

Oficjalne stanowisko firmy w sprawie daty premiery Windows 8 jest wciąż nieznane, ale wiceprezes korporacji Dan'l Lewin ujawnił, że system będzie realizowany zgodnie ze standardowym harmonogramem dla tego typu produkcji. Wejdzie w fazę beta najprawdopodobniej we wrześniu br. Dobrą okazją do pokazania bety Windows 8 będzie konferencja Build, organizowana przez Microsoft właśnie we wrześniu.

Kiedy pełny produkt? Najpierw będziemy się zachwycać wyczynami naszych piłkarzy na Euro 2012, a następnie zawodników na olimpiadzie w Londynie. Gdy zmagania sportowców się zakończą, na półki ma trafić gotowy system - rok po premierze wersji beta.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy