Wyłącz Bluetooth w smartfonie - zagrożenie ze strony BlueBorne

Eksperci do spraw bezpieczeństwa wykryli szkodnika, który potrafi przejąć kontrolę nad urządzeniem korzystającym z protokołu Bluetooth. Mowa o ponad pięciu miliardach sprzętów.

Cyberprzestępcy mogą włamać się do urządzeń korzystających z Bluetooth, nawet jeśli ich użytkownik zaznaczył, że ma być "niewidoczny". Po zaatakowaniu urządzenia, można nie tylko przejąć kontrolę nad urządzeniem, ale również rozpowszechnić wirusa, atakującego kolejne sprzęty z komunikacją bezprzewodową Bluetooth.

Jak czytamy w serwisie Niebezpiecznik, Google udostępniło aktualizacje we wrześniowym biuletynie bezpieczeństwa. Identyfikatory podatności dla Androida: CVE-2017-0781, CVE-2017-0782, CVE-2017-0783, CVE-2017-0785. Wszystkie wersje Windowsa od Windows Vista są podatne. Microsoft załatał lukę w lipcowej poprawce na CVE-2017-8628. Wszystkie iPhony, iPady i iPody do wersji iOS 9.3.5 są podatne na atak -  Apple usunęło błąd w iOS 10.

Reklama

Problem niestety nie będzie wyeliminowany w przypadku starszych urządzeń z Linuksem, Windowsem czy Androidem. Nie każdy sprzęt może liczyć na stosowną łatkę. Co pozostaje zrobić w takiej sytuacji? Wyłączyć Bluetooth.

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy nasze urządzenie z Androidem jest narażone na atak, jest instalacja tej aplikacji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy