Akodessewa - targowisko rodem z horrorów

Z twoim zdrowiem nie jest najlepiej, życie miłosne to porażka, a portfel świeci pustkami? Afrykańscy szamani mają na to swoje sposoby i chętnie się nimi podzielą. Wystarczy tylko udać się na odpowiedni targ.

W mieście Lomé, stolicy afrykańskiego państwa Togo, jest miejsce, gdzie zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne fetysze - amulety, które sprawią, że opuszczą cię złe duchy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż większość z nich stanowią... części zwierząt, które sprzedaje się tutaj niczym owoce na zwyczajnym bazarze.

Głowy psów, czaszki antylop, kończyny słoni i szympansów - do wyboru, do koloru. Ceny? Można się targować. Akodessewa to z całą pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc na świecie, jednak interes kręci się tu przez cały rok.

Mimo usilnych działań kolonizatorów z Europy ponad połowa mieszkańców Togo pozostała wierna animistycznym wierzeniom. Stąd też zapotrzebowanie ludności na wyszukane talizmany rzekomo przyczyniające się do poprawy stanu zdrowia i portfela.

Reklama

O targowisku tym należy myśleć w kategoriach... apteki nie zapominając jednak o jego religijnych konotacjach. 

Co najlepsze, lokalni szamani są otwarci na leczenie turystów. Wielu z nich ma specjalne zaplecza, gdzie bez przerwy przyjmują pacjentów. Wystarczy tylko powiedzieć "lekarzowi" w czym tkwi problem i czekać na jego receptę.

Tę stanowią specyfiki z jego kramu, które przeciętny Europejczyk uzna za odrażające. Czaszki lub odnóża najczęściej mieli się z ziołami i... wciera w nacięcia, które uzdrowiciel robi na klatce piersiowej lub plecach pacjenta.

Dla mniej odważnych przewidziano opcję zastosowania zewnętrznego, ale szamani nie gwarantują skuteczności tej metody...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: voodoo | szamani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy