Naukowcy wiedzą, dlaczego jesteś ateistą

Kanadyjscy naukowcy twierdzą, że znaleźli psychologiczne podstawy ateizmu. Kilka eksperymentów, które przeprowadzili wykazało, że ci, którzy nie wierzą w siły nadprzyrodzone myślą o świecie bardziej krytycznie i analitycznie od wierzących.

Naukowcy zgadzają się, że większość ludzi wierzy lub ma potrzebę wiary w Boga albo inną formę sił nadprzyrodzonych. Są jednak setki milionów ludzi, którzy określają się jako niewierzący.

Krytyczne myślenie

Psychologowie z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej próbowali eksperymentalnie ustalić, dlaczego tak jest. Współautor badań, doktor Will Gervais mówi, że w jednym z testów ochotnikom zadawano pytania i oferowano wygodne, intuicyjne odpowiedzi.

Ci, którzy je odrzucali i wkładali wysiłek w to, żeby myśleć krytycznie znacznie częściej od innych deklarowali brak wiary. Potwierdziły to inne testy - językowe czy obrazkowe.

Reklama

Poczucie braku kontroli

Kanadyjscy badacze zwracają uwagę, że przyczyn niewiary może być więcej, na przykład kultura i wychowanie. Zdaniem innych naukowców, wierzenia religijne nasilają się natomiast w sytuacji poczucia braku kontroli nad życiem czy przy niedoborach żywności.

Wyniki badań Kanadyjczyków publikuje prestiżowy tygodnik naukowy Science.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: religia | wiara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama