Ojcowie są szczęśliwsi niż mężczyźni bezdzietni

Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi.

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Psychological Science". Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi. W dodatku doświadczają silniejszego uczucia szczęścia w momencie sprawowania opieki nad pociechami niż w trakcie innych codziennych aktywności.

Ojcowie szczęśliwsi od matek

Jednak nie wszyscy rodzice są równie zadowoleni. Ojcowie odczuwają większą radość niż ich bezdzietni rówieśnicy, jednak matki już nie. Według badaczy może to wynikać z faktu, że u matek przyjemne doświadczenia związane z rodzicielstwem są równoważone przez natłok obowiązków domowych i zwiększoną odpowiedzialność. Rezultaty badania wskazują też, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim. Młodzi lub samotni zdają się nie być już tak zachwyceni rodzicielstwem.

Reklama

Starsi z rodziną na karku

"Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli jesteś starszy (i przypuszczalnie bardziej dojrzały), jesteś w związku małżeńskim (i prawdopodobnie masz większe wsparcie społeczne i finansowe) oraz posiadasz dzieci, możesz być szczęśliwszy niż twoi bezdzietni znajomi. Jednak nie jest to prawdą w przypadku rodziców samotnych lub bardzo młodych" - przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ojcostwo | szczęście | rodzice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy