Uwaga na fałszywe e-faktury podszywające się pod Sieć Play

Sieć Play ostrzega przed kolejną falą fałszywych e-maili, w których cyberprzestępcy podszywają się pod operatora. Zachowajmy czujność. Na co trzeba uważać?

Przestępcy działają wprawdzie działają po omacku, wysyłają faktury do zupełnie przypadkowych osób, ale wśród grona respondentów z pewnością znajdą się abonenci sieci Play.

Jak rozpoznać fakturę wysłaną przez Sieć Play?

Faktury Play wysyłane są tylko i wyłącznie z adresu awizo@mojefinanseplay.pl.  Sieć nigdy nie wysyła faktur w plikach Doc (pliki edytora tekstu Word). Ich faktura to plik PDF.

W komunikacie prasowym Play napisał: "Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości to bardzo proszę koniecznie zadzwońcie do naszej Obsługi Klienta lub sprawdźcie Play24. Można tam sprawdzić czy dana faktura jest już w naszym systemie. Lepiej spóźnić się z płatnością, ale dokładnie to sprawdzić i nie stracić pieniędzy".

Reklama

Czy da się obronić przed takim atakiem?

Niestety, nie jest to możliwe w 100 proc. Jeśli filtry antyspamowe naszej skrzynki pocztowej nie zatrzymają takiej korespondencji - zawsze dostaniemy tego typu e-mail. Jeśli nie korzystamy z usług danego operatora czy banku - od razu kasujemy taką korespondencję. Jeśli korzystamy, najpierw sprawdzamy, że mail został wysłany z tego samego adresu oraz czy wygląda tak samo, jak poprzednie. Jeśli wiemy, że nie zalegamy z opłatami etc. - nie należy otwierać takiej korespondencji. Dodatkowo, co bardzo ważne - operatorzy, banki i inne instytucje nigdy nie wysyłają plików "wykonywalnych" (np. o rozszerzeniu exe.). Oszuści - wręcz przeciwnie. To właśnie dzięki takim plikom można zainstalować groźne oprogramowanie.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy