​Wzrost transmisji danych w Polsce - spadek średniej prędkości mobilnej

Od weekendu Polacy więcej czasu spędzają w internecie. W przypadku internetu mobilnego skutkuje to spadkami średniej prędkości transmisji danych w pakietach mobilnych - czytamy w raporcie SpeedTest.pl.

Decyzja o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół, systematyczne przechodzenie części pracowników na zdalny tryb pracy i przede wszystkim ograniczenie wyjść z domów do minimum, bezpośrednio wpłynęły na zwiększenie przepływu danych. 

Internet mobilny

Operatorzy zaobserwowali w ostatnich dniach wzrost transmisji danych rzędu 20 do 40 proc (w zależności od operatora). "Chwilowa ilość przesyłanych danych nie powinna znacznie różnić się od wartości obserwowanych wcześniej w godzinach wieczornych, czy też podczas weekendów oraz okresów świątecznych" - uspokajają eksperci Speedtest.

Reklama

Natomiast niektórzy użytkownicy mogą zaobserwować spadek wydajności pobliskich stacji bazowych.

Internet stacjonarny

Jak czytamy w raporcie Speedtestu, większy ruch dotyczący domowego internetu rozpoczął się w niedzielę, 15 marca.

Nie odbiło się to na globalnej prędkości sieci, ale może mieć wpływ na lokalnych dostawców.


Co robią operatorzy?

Operatorzy i firmy zajmujące się dostarczaniem usługi Internetu przygotowują się do bardziej wymagającego okresu. "Informujemy, że istniejąca infrastruktura sieci Plus jest przygotowana na obsłużenie rosnącego w ostatnich dniach ruchu głosowego oraz większej ilości transferowanych danych" - czytamy w informacji wysłanej przez sieć Plus.

Jak odebrać dodatkowe 10 GB w Orange

Sieć Orange udostępniła swoim abonentom dodatkowe 10 GB danych transferu mobilnego do 31 marca (po wysłaniu wiadomości SMS o treści 10GB na numer 80820). Rzecznik prasowy Orange poinformował, że z tej opcji skorzystało już ponad 250 tys. abonentów.

Jak odebrać dodatkowe 10 GB w Play

Aby uruchomić pakiet w sieci Play trzeba zalogować się na swoje konto w aplikacji Play24, przejść do sekcji "Pakiety" i wybrać nową, darmową opcję. O przyznaniu pakietu użytkownik zostanie poinformowany powiadomieniami i/lub przez SMS.

Pakiet można włączyć również przez stronę internetową 24.play.pl w zakładce "Usługi i pakiety".

Pakiet można uruchomić do 31 marca 2020 r. i będzie on ważny przez 14 dni od momentu aktywacji.

T-Mobile - jak odebrać 10 GB

Osoby zainteresowane bonusem mogą aktywować go w aplikacji Mój T‑Mobile. Opcja ta będzie dostępna od piątku 20 marca do niedzieli 22 marca. Od tego momentu użytkownicy w ciągu 72 godzin otrzymają potwierdzenie przyznania paczki. Gdy tylko to nastąpi, mogą korzystać z dodatkowego limitu danych ważnego przez 7 dni dla klientów MIX i na kartę oraz do końca cyklu rozliczeniowego w przypadku abonentów.

Co będzie dalej?

Serwis branżowy Gsmonline.pl pisze, że operatorzy i firmy zamawiają zwiększenie przepustowości łączy. Jednocześnie można spodziewać się, ze niektóre usługi online, ze względu na zainteresowanie, mogą nie działać prawidłowo. 

Można założyć, że średnia prędkość internetu nadal będzie spadała, ale nie powinno się to odbić negatywnie na podstawowych funkcjach komunikacyjnych. Lepiej otrzymać mniejszy transfer, ale nadal stabilne połączenie, niż utracić je w całości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | transfer danych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy