Czas na zmianę? Oto najlepsze strony i aplikacje do szukania pracy

Skończyłeś studia, chcesz się rozwijać zawodowo, a może całkowicie zmieniasz ścieżkę kariery? Przyczyny mogą być różne, ale większość z nas prędzej czy później stanie przed wyzwaniem poszukiwania pracy. Może się zdarzyć, że pomimo ukończenia dobrej uczelni, licznych dodatkowych kursów oraz bogatego doświadczenia, telefon uparcie milczy. Podpowiemy: twoje umiejętności to nie wszystko. W procesie szukania pracy równie ważne jest korzystne zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy oraz dobra organizacja samego procesu poszukiwań.

Pokaż siebie z innej perspektywy

Wysyłając CV do potencjalnego pracodawcy chcesz zaprezentować siebie z jak najlepszej strony. Rekruterzy dostają setki tak samo brzmiących i wyglądających dokumentów: lista ostatnio zajmowanych stanowisk, ukończona szkoła wyższa, hobby. Przeglądając kolejne życiorysy, poświęcają kilka sekund na jedną osobę. Jak przykuć uwagę na tyle, żeby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Postaraj się pomyśleć niestandardowo.

Oczywistym rozwiązaniem jest ciekawy szablon, którego użyjesz do przygotowania swojego CV. Internet oferuje dostęp do wielu kreatorów (możesz sprawdzić je np. na stronie LiveCareer). Intrygująca forma graficzna na pewno zwróci uwagę osoby przeglądającej twoją aplikację.

Najważniejsze informacje o sobie umieść w lewym, górnym rogu kartki - to tam w pierwszej kolejności spogląda osoba rekrutująca. Zadbaj także o jakość informacji zawartych w dalszej części. Wybierz najciekawsze aktywności, które mogą zainteresować twojego pracodawcę - nie wpisuj jednak wszystkich praktyk, staży czy wolontariatów. Postaraj się dopasować je do profilu firmy, do której aplikujesz. Wymienianie wszystkich miejsc, w których pracowałeś, także nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli aplikujesz do działu IT, pozycja "roznoszenie ulotek" nie ma większego wpływu na twoje doświadczenie w branży. Więcej porad, które przydadzą się przy tworzeniu CV, znajdziesz we wspomnianym serwisie LiveCareer.pl.

Naginanie rzeczywistości podczas szukania pracy rzadko wychodzi kandydatom na dobre. Dotyczy to także pozornie mniej istotnych elementów, jak znajdująca się na końcu CV rubryka "hobby". Pamiętaj, że pracodawcy chętnie pytają o zawarte tam pozycje. Unikaj wpisywania rzeczy, o których nie masz pojęcia, możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Szukaj skutecznie!

Napisałeś idealne CV, dopracowałeś je w każdym detalu i nie masz pojęcia co dalej? Współcześnie istnieje wiele możliwości szukania pracy. Możesz zgłosić się do agencji rekruterskiej i zostawić im swój dokument. Całą uciążliwą czynność przeglądania ofert pracy będzie za ciebie wykonywał ktoś inny. Do twoich zadań należy określenie wymarzonych zarobków oraz branży, którą jesteś zainteresowany.

Możesz też wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc szczęściu. W internecie istnieje wiele portali, na których zgromadzone są oferty pracy, które możesz wybierać nie tylko ze względu na branżę, ale także lokalizację. Popularność zdobywa choćby aplikacja na smartfony Indeed dostępna w Google Store. Pozwala ona na stałe monitorowanie pojawiających się ogłoszeń i aplikowanie na wybrane stanowisko. Tego rodzaju aplikacje często zawierają również kreator CV. Jest to opcja, na którą powinieneś zwrócić uwagę - używając tego rodzaju narzędzia, umieszczasz swój życiorys w bazie dostępnej dla wielu pracodawców.

Orientuj się

Jeżeli aktywnie szukasz pracy, na pewno wysyłasz wiele aplikacji. Warto pamiętać, do jakich firm pisałeś i o jakie dokładnie ubiegałeś się w nich stanowisko. Przyda ci się to nie tylko podczas odpowiadania na telefoniczne pytanie "czy aplikował pan do firmy X na stanowisko Y?", ale także podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przed spotkaniem z rekruterem przeczytaj uważnie ogłoszenie, na które odpowiadałeś. Aby uniknąć niepotrzebnej paniki związanej z tym, że ogłoszenie jest niedostępne, twórz notatki. Zawrzyj w nich nazwę pracodawcy i stanowiska oraz skrócony opis wymagań pracodawcy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie w wyszukiwarce internetowej czym zajmuje się firma i zapisanie tego w kilku słowach. Rekruterzy często pytają o takie rzeczy na rozmowach, sprawdzając na ile szczere jest zainteresowanie aplikującego na stanowisko. Aby uniknąć ryzyka zgubienia notatek czy przypadkowego usunięcia pliku tekstowego, rozważ tworzenie zapisków w przeznaczonych do tego programach (możesz skorzystać z programu Evernote, który umożliwia gromadzenie notek w jednym miejscu).

Trzymaj rękę na pulsie

Wysyłając dokumenty aplikacyjne za pośrednictwem e-maila często nie wiesz, czy twoja wiadomość dotarła do odbiorcy. W przeciwieństwie do komunikatorów, poczta elektroniczna w wielu przypadkach nie posiada  funkcji pozwalającej na powiadomienia o odczytaniu. Na szczęście możesz sam przyczynić się do kontrolowania tego procesu instalując odpowiednie aplikacje typu Mixmax.com na swojej skrzynce. Aplikacja pozwala na ustawianie opcji powiadomienia nie tylko o tym czy ktoś odczytał twoją wiadomość, ale także czy na nią odpowiedział.

Spotkajmy się

Kiedy wysyłasz CV, twoim celem jest uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Nie każdy z nas dysponuje idealną pamięcią, a proces poszukiwania pracy często wiąże się z duża liczbą spotkań. Istnieje ryzyko, że możesz zapomnieć o spotkaniu, pomylić godziny, miejsce... Tradycyjny kalendarz jest tylko połowicznym rozwiązaniem. Papierowa wersja niestety nie posiada jeszcze funkcji ustawiania przypomnień. Popularne narzędzie Google Calendar daje ci jednak możliwości ustawienia alertów i przypomnień. Prowadząc skrupulatną ewidencję spotkań, unikniesz także ryzyka nałożenia się dwóch rozmów.

 

INTERIA.PL
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy