Do 5 lat więzienia za nielegalny Windows

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop mężczyzny handlującego nielegalnym oprogramowaniem. Sprzedając w internecie sprowadzane z Chin najbardziej popularne i łudząco podobne do oryginałów programy. Grozi mu za to nawet 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, monitorując internet, wpadli na trop osoby handlującej oprogramowaniem. Zbyt "atrakcyjne" ceny oferowanych programów sprawiły, że śledczy nabrali podejrzeń, co do ich autentyczności.

W trakcie przeszukania mieszkania 37-letniego katowiczanina funkcjonariusze policji odkryli podrobione systemy operacyjne najbardziej zaawansowanej wersji Windows 7, wydania pakietu biurowego Office 2007, zabezpieczenia antywirusowe i programy graficzne.

Mężczyzna handlował również na portalach aukcyjnych samymi kodami aktywującymi pakiet biurowy Office, wskazując kupującym serwer internetowy, z którego właściwy program mogli pobrać samodzielnie. Policjanci przejęli również adresowaną do mężczyzny przesyłkę z Chin, w której znaleźli kilkanaście kolejnych podrobionych pakietów Office 2007 Professional, łudząco podobnych do oryginałów. Po bliższym przyjrzeniu się im śledczy zauważyli jednak, że wszystkie mają ten sam numer licencyjny. Przesyłka zawierała również notebooki z nielegalnie zainstalowanym Windowsem.

Reklama

Zabezpieczone oprogramowanie jest poddawane dokładnym oględzinom przez przedstawicieli firm komputerowych. Wstępnie straty, jakie ponieśli producenci oprogramowania, oszacowano na około 80 000 złotych. O losach mężczyzny zajmującego się nielegalnym handlem zadecyduje teraz prokurator i sąd. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kara więzienia | więź | policja | trop | nielegalny | 5 lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy