Grupa Linux oskarża Microsoft o praktyki monopolistyczne

​Na początku marca Unia Europejska nałożyła na Microsoft karę wysokości 732 mln dol. z powodu nieuczciwej konkurencji na rynku przeglądarek internetowych. W ten sposób suma kar UE nałożonych na Microsoft osiągnęła już 3,04 mld dol.


Wygląda na to, że ta suma może jeszcze wzrosnąć za sprawą hiszpańskiego związku użytkowników Linuxa. Mający ok. 8000 członków Hispalinux złożył bowiem skargę do Komisji Europejskiej z powodu nieuzasadnionego utrudniania zmiany systemu operacyjnego na komputerach z Windows 8.

Skarga dotyczy w szczególności tzw. UEFI Secure Boot - elementu "odpalającego się" podczas uruchamiania systemu. Według Hispalinux, UEFI Secure Boot stanowi mechanizm utrudniający migrację do innego systemu operacyjnego niż Windows 8. Co więcej według członków Hispalinux, żaden inny Windows tak bardzo nie utrudniał zadania zmiany systemu jak Windows 8.

Microsoft wiedział o obawach dotyczących UEFI Secure Boot przynajmniej od września 2011, kiedy to Windows 8 był w razie rozwoju. Deweloperzy Windows 8 twierdzili, że UEFI wprowadzili nie w celu blokowania innych systemów operacyjnych, ale jako część architektury Windows 8.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Linux | Komisja Europejska | Windows | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy