Linux coraz częściej na biurkach

System Linux podwoił swoje udziały w rynku komputerów biurkowych w ciągu ostatniego roku - wynika z badań firmy Net Applications. Niestety nadal otwarty system nie jest tak popularny, jak jego komercyjni rywale, ale zanosi się na zmiany.

Badania Net Applications opierały się na analizie danych zgromadzonych przez 40 tys. stron internetowych. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu użytkownicy Linuksa stanowili średnio 0,81 proc. osób odwiedzających. To niewiele, ale ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2006.

Systemem zdecydowanie najbardziej popularnym pozostaje Windows XP, który jednak zaczął już tracić udziały w rynku. Na wzroście jest Windows Vista, z którego korzysta obecnie ponad 7,3 proc. internautów.

Można przewidywać, że ekspansja Linuksa na komputery biurkowe będzie w przyszłości przebiegała szybciej. Do tej pory za tym systemem nie stał żaden producent sprzętu, a konkurencyjne produkty - Windows i Mac OS X - są wspierane przez producentów od dawna.

Reklama

Sytuacja zmieniła się dopiero w tym roku, kiedy Dell zdecydował się najpierw na zaoferowanie maszyn z Linuksem, a później na poszerzenie oferty komputerów z otwartym systemem. Firma Canonical dostarczająca popularną dystrybucję Ubuntu deklaruje, że gotowa jest do kolejnych porozumień z producentami sprzętu i będzie o nie zabiegać.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: Linux
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy