Nie tylko Windows

Microsoft to nie tylko Windows. Firma Billa Gatesa podczas konferencji Professional Developers Conference w Los Angeles chciała przedstawić swoje inne oblicze. O czym mowa?

- Ten misiek jest dla mojej dziewczyny - broni się Irlandczyk wychodzący ze sklepu z pluszakiem mającym na koszulce napis "Microsoft". Zarówno on, jak i wielu innych uczestników Professional Developers Conference (PDC) w Los Angeles chciało wrócić do domu z czymś więcej niż tylko Windows 7.

Myślenie, że gigant z Redmond to wyłącznie system operacyjny spod znaku okienek jest bardziej niż błędne. Pierwsza prezentacja nowego Windows w Los Angeles była doskonałym pretekstem, aby pokazać światu zupełnie inną stronę Microsoftu.

Reklama

Naukowcy Redmond

- Dbamy o to, aby Microsoft miał przyszłość - zażartował na rozpoczęcie swojego przemówienia Rick Rashid, starszy wiceprezes Microsoft Research. Rashid i jego zespół - chociaż nie tak znani jak ojcowie Windowsa - mają na swoim koncie wiele ciekawych rozwiązań. Microsoft Research powstał w 1991 roku jako laboratorium komputerowe, z czasem przekształcając się w sieć ośrodków badawczych pracujących nad projektami wykraczającymi poza informatykę w standardowym tego słowa rozumieniu.

Obecnie Microsoft Research - oprócz centrali w Redmond - ma swoje ośrodki w Bangalore, Pekinie, Cambridge (Wielka Brytania), Cambridge (w stanie Massachusetts), Mountain View oraz San Francisco. Konferencję w Los Angeles Microsoft Research wykorzystał do prezentacji swoich najnowszych projektów.

Dobrze wiemy, co potrafi nasz komputer, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak wygląda jego zużycie prądu? Odpowiedź na to pytanie przyniósł Sensor Map, który mierzy poziom zużycia energii na wyznaczonym przy pomocy specjalnych czujników terenie. Na przykładzie hali konferencyjnej pokazano, jak na bieżąco można śledzić informacje o wykorzystywanej przez maszyny energii.

Microsoft kontra HIV

Długoterminowym projektem przy którym współpracuje Microsoft Research jest poznanie ludzkiego genu. Informacje, które zostaną zdobyte dzięki rozłożeniu na czynniki pierwsze genów, będą wykorzystane w przygotowaniu szczepionki na HIV. - Potencjał tych szczepionek jest doskonałym przykładem na to, jak informatyka zmienia badania medyczne oraz inne dziedziny nauki - mówi o zaangażowaniu w walkę Microsoftu z wirusem HIV dr James Mullins z Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego .

Do poszukiwania szczepionki wykorzystywane są potężne superkomputery high-performance computing (HPC) korzystające z oprogramowania Microsoft. Zresztą na PDC nie zabrakło i samych przedstawicieli segmentu HPC w Microsoft. - Ile osób wie, że Microsoft zajmuje się także superkomputerami? - zapytał przed rozpoczęciem sesji "Jak pisać programy na superkomputer" Sean Mortazavi, jeden z architektów odpowiedzialny za Windows HPC Server 2008. Jak się miało okazać, większość osób zgromadzona na sali doskonale zdawała sobie z tego sprawę. Sam prezentujący był tym faktem mile zaskoczony. Po zakończonej sesji nagrodzono Mortazavi gromkimi oklaskami.

Microsoft Research próbuje swoich sił także w edukacji. Tutaj pomocna ma być gra użytkowa o nazwie "Boku". Jest to połączenie programu edukacyjnego z grą wideo - umożliwia on naukę programowania poprzez pisanie bardzo prostych gier. Znacznie bardziej zaawansowanym programem okazała się natomiast nowa wersja WorldWide Telescope - Equinox. Tym razem użytkownicy mogą liczyć na pełną trójwymiarową grafikę oraz przestrzenne modele planet. Po pokazie WorldWide Telescope Rick Rashid poprosił, aby raz jeszcze zgaszono światło, prezentując cały z pełnym entuzjazmem zgromadzonym całą galaktykę, a potem Drogę Mleczną. Widać było, że szefowi Microsoft Research ten temat sprawia ogromną frajdę.

Pluszak na Windowsa

Z podobnym zapałem do swojej pracy podeszli twórcy aplikacji pisanych pod Surface - dotykowy komputer powstały z myślą o wykorzystaniu sektorze usług i rozrywki. W kilka minut ludzie z Microsoft przygotowali prostą aplikację, która umożliwiała wykorzystanie palety kolorów do rysowania niczym za pomocą pędzla - sala oszalała z zachwytu.

To dopiero początek marszu Surface po chwałę, gdyż opisywane urządzenie Microsoft niedługo stanie się jeszcze łatwiej dostępne - jego cena spadnie, a od konferencji w Los Angeles każde studio developerskie, które chce przygotowywać aplikacje dla Surface, będzie mogło to robić bez większych problemów.

Ponadto na PDC zadebiutowała nowa wersja tego dotykowego komputera - SecondLight stworzona przez zespół Microsoft Research. W najnowszej wersji będzie można dokonać projekcji, np. materiałów wideo, zarówno na Surface, jak i na zwykłym półprzezroczystym materiale. Wszystko za sprawą emitowania dodatkowego obrazu przez powierzchnię wyświetlacza.

Chociaż po salach konferencyjnych w Los Angeles nieustannie biegała sympatyczna maskotka Channel9, a grupa blogerów-wynalazców z Coding4Fun prezentowała swoje niecodzienne wynalazki takie jak zmodyfikowany kontroler Nintendo Wii, który obsługuje Virtual Earth, czy elektroniczną deskorolkę - Microsoftowi nie udało nadać się całej imprezie bardziej luźnego charakteru. - Całość przypomina trochę akademię z ciągłymi odczytami - komentuje Tadeusz Golonka, założyciel firmy konsultingowej BPD i Microsoft Regional Director w Polsce. Z drugiej jednak strony taki miał być chyba format premiery nowych Windowsów.

Podsumowując, gigantowi z Redmond udało się przeprowadzić serię prezentacji udowadniając, że firma ma do zaoferowania coś więcej, niż tylko Windows, chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. - Microsoft nigdy nie był tak dobry - dodaje Tadeusz Golonka. Możliwe, że miski z napisem "Microsoft" nie będą robić furory w te święta. A pozostałe produkty Microsoft? Tutaj może być już znacznie lepiej.

Łukasz Kujawa, Los Angeles

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HIV | firma | Los Angeles | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy