PlayStation 3 bez Linuksa

Koncern Sony zapowiada, że najnowsza aktualizacja firmware'u dla konsoli PlayStation 3 (wersja 3.21, której opublikowanie jest planowane na 1 kwietnia) usunie opcję Install Other OS ze wszystkich wariantów PS3. Według informacji w firmowym blogu posunięcie to jest związane z obawami o bezpieczeństwo użytkowników.

Opcja Install Other OS jest obsługiwana tylko w "pełnowymiarowych" wariantach PS3, a nieosiągalna w modelach Slim i pozwala zamienić konsolę w pełnoprawny komputer; zazwyczaj wykorzystuje się ją do instalowania na urządzeniu Linuksa. Japoński producent tłumaczył już we wrześniu 2009 roku, że funkcja instalacji dodatkowego systemu operacyjnego w sprzęcie z linii Slim podniosłaby koszty świadczenia pomocy technicznej; zarazem obiecywano, że Install Other OS nie zniknie ze zwykłych modeli.

Konsole z zainstalowanym Linuksem służyły często do budowania klastrów obliczeniowych, które dzięki wydajnym procesorom Cell zamontowanym w urządzeniach PS3 pozwalały wykonać różne zadania z dziedziny kryptografii. Przykładowo, klaster złożony z 200 "peestrójek" wykonał obliczenia niezbędne do przeprowadzenia udanego ataku na system certyfikacji SSL. Rzecz zdarzyła się w 2008 roku, a szczegóły ataku przedstawiono podczas konferencji hakerskiej 25C3.

Reklama

Linux albo inne systemy operacyjne działają na PS3 pod kontrolą hiperwizora ograniczającego im dostęp do sprzętu; ma to uchronić przed atakami na zabezpieczenia mechanizmów antypirackich. Koncern Sony nie wyjaśnił wprawdzie dlaczego chce usunąć opcję Install Other OS, ale można przypuszczać, że odkryto słabość właśnie w hiperwizorze.

Aktualizacja firmware'u do wersji 3.21 nie jest przymusowa, ale rezygnacja z niej uniemożliwi np. logowanie się w usłudze PlayStation Network albo odtwarzanie płyt DVD/Blu-ray wymagających, aby konsola pracowała pod kontrolą nowego oprogramowania.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: aktualizacja | Sony | koncern | other | PlayStation Vita | playstation 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama