Rumunia chce stworzyć własną strategię Open Source

Valerian Vreme, rumuński minister ds. telekomunikacji i technologii informacyjnych, oświadczył, że jego kraj zamierza stworzyć narodową strategię Open Source, czyli otwartego oprogramowania .

W wywiadzie udzielonym rumuńskiej gazecie ekonomicznej "Ziarul Financiar" jako przykłady państw europejskich, w których oprogramowanie otwartoźródłowe jest już powszechnie stosowane, Vreme wymienił Francję i Niemcy.

Rumuński minister ds. telekomunikacji i technologii który wnosi do gospodarki ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży IT, chce stworzyć najpierw odpowiednie regulacje w celu zapewnienia interoperacyjności między państwowymi instytucjami używającymi oprogramowania otwrtoźródłowego a instytucjami bazującymi na oprogramowaniu własnościowym. Według niego Open Source pozwala na ogromne oszczędności.

Jak podaje "Ziarul Financiar", przykładowo pakiet MS Office 2010 kosztuje od 110 do 578 euro. Natomiast średni dochód na głowę mieszkańca Rumunii wyniósł w styczniu bieżącego roku 347,80 euro.

Reklama

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: minister | Rumunia | open-source
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy