Reklama

Ściągasz pirackie aplikacje na Maca? Twój komputer może być zarażony

„EvilQuest” to niedawno odkryte oprogramowanie ransmoware, które rozprzestrzenia się za pośrednictwem pirackich aplikacji na komputery Mac.

Jak wynika z raportu Malwarebytes, nowe cyberzagrożenie pojawiło się stosunkowo niedawno, jednak rozprzestrzeniło się w zaskakującym tempie. Wirusa odkryli użytkownicy, którzy pobrali nielegalnie aplikację  "Little Snitch" z rosyjskiego forum. Folder, poza samym programem, zawierał także dodatkowy plik wykonywalny.

Wirus działa, jak niemal każdy ransmoware, szyfrując pliki na komputerze, a następnie wymuszając opłatę w wysokości 50 dolarów, za ich odzyskanie. Swoje zadanie czyni bardzo sprawnie i inteligentnie, przenosząc się do nowej lokalizacji po zainstalowaniu. Robak potrafi też samodzielnie zmieniać nazwę i ukrywać swój podgląd w monitorze aktywności macOS. "EvilQuest" wykorzystuje także wbudowany keylogger, w celu przechwytywania haseł, oraz prywatnych danych.

Reklama

Warto mieć to na uwadze, gdy zechcemy sięgnąć po pirackie oprogramowanie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MAC | ransomware | piraci

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy