Reklama

Tajemnice Microsoftu ujawnione

Deweloperzy Samby otrzymali, na podstawie umowy z Microsoftem, dostęp do tajnych dotychczas protokołów komunikacyjnych wykorzystywanych przez giganta z Redmond.

Umowa ma związek z wyrokiem Komisji Europejskiej, która postanowiła, że Microsoft ma obowiązek ujawnić swoje protokoły konkurencyjnym firmom.

Wspomniane porozumienie zostało podpisane przez Microsoft i organizację o nazwie Protocol Freedom Information Foundation (PFIF), która prowadziła negocjacje w imieniu producentów Samby. Za dostęp do protokołów PFIF jednorazowo zapłaciła 10000 euro.

W zamian firma zyskała prawo do udostępnienia odpowiednich dokumentów twórcom opensource'owych programów. Ci z kolei będą musieli podpisać zobowiązanie do tego, iż nie będą dalej ich udostępniali. W dokumentach Microsoftu znajdzie się też informacja o patentach, które są związane z tymi protokołami. Dzięki tym danym, opensource'owi programiści mogą uniknąć przypadkowego naruszenia patentów.

Reklama

Jeremy Allison, jeden z twórców Samby, zauważa, że teraz on i jego koledzy nie będą mieli usprawiedliwienia, jeśli czegoś nie dopilnują. Oni dają nam całą dokumentację. Nie mamy już wytłumaczenia, że coś nie działa. Jeśli czegoś nie zrobimy, to nie będziemy mogli już powiedzieć "to nie nasza wina, nie wiedzieliśmy, jak to zrobić".

Samba to opensource'owy serwer plików i drukarek współpracujący z Windows. Jest on standardowym komponentem platform Linux i Unix.

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: tajemnice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama