Windows 8 nie tylko na pecety

Windows 8 może być rewolucją w koncepcji systemów operacyjnych Microsoftu.

Windows 8 będzie kompatybilny z procesorami ARM, czyli obsłuży znane z urządzeń przenośnych układy System on a Chip. Windows na pecety, tablety i smartfony w jednym? To byłaby rewolucja w koncepcji systemów operacyjnych Microsoftu. Oznaczałaby, że całe dobrodziejstwo dostępne w Windowsie na pecety będzie działać także na mniejszych urządzeniach, zużywających mniej energii. Chodzi w szczególności o procesory ARM, które pulsują w większości smartfonów. Taki Windows mógłby też śmigać na tabletach i nie obciążać zanadto baterii.

Na prezentacji w ramach CES 2011 przedstawiciele Microsoftu pokazali, jak ten nowy Windows działa, uruchomiony na tablecie, który normalnie korzysta z Androida. Dziennikarze zobaczyli, jak Ósemka dzieli na części wideo full HD, obsługuje Powerpointa i grafikę w Internet Explorerze. Ma także podrasować gry wsparciem DirectX. Innymi słowy - wszystko, czego spodziewamy się po systemie operacyjnym peceta, ale nie tylko na pececie.

Niestety, nie zobaczyliśmy nawet strzępka nowego interfejsu, ponieważ wykorzystana do pokazu wersja Ósemki działała na grafice Windows 7. Nie dowiedzieliśmy się także, co nowego dostaniemy w kolejnej wersji systemu operacyjnego, kiedy zostanie wydany ani jak będzie się nazywał. Zatem "Windows 8" to nadal tylko wymysł prasy.

Reklama

Windows na tablety i smartfony nie oznacza prostego importowania aplikacji z komputera osobistego. Problem w tym, że większość programów działających teraz na Widowsach została oparta na modelach x86, których procesory ARM nie udźwigną. Oznacza to, że Microsoft będzie musiał przygotować nową wersję aplikacji. Na przykład pakiet Office został specjalnie przerobiony na potrzeby pokazu na CES.

Novum, jakim jest wszechstronność następcy Siódemki, nie oznacza, że będzie to system operacyjny tylko na urządzenia z procesorami ARM. Z założenia ma działać na ARM oraz na chipach x86 firm Intel, AMD, itp. Tak, jak dotychczas. Nie wiemy, czy oznacza to kilka wariantów programu i czy będą się one różnić interfejsem.Najwyraźniej nie zobaczmy więc systemu Windows Phone 7 OS na tabletach.

Na antenie RMF FM w sobotę 8 stycznia między 10:00 a 15:00 Marta Grzywacz i Piotr Jaworski będą rozmawiać o najważniejszych trendach 2011 roku - w tym o technologiach. Warto posłuchać.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: System operacyjny | Windows | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama