Żandarmeria we Francji przeszła na Linuxa

Francuska żandarmeria całkowicie zrezygnowała z rozwiązań komercyjnych na rzecz programów typu open-source. Zaczęło się niewinnie - od instalacji darmowego pakietu biurowego Open Office. Aktualnie prawie cała struktura żandarmerii operuje na Linuksie, używając wyłącznie wolnego oprogramowania. Czy odważny przykład z Francji przekona inne kraje do podobnych rozwiązań?

Proces restrukturyzacji informatycznej nie był tak prosty, jakby mogło się wydawać. Zaczęło się już w 2004 roku - wtedy też na wszystkich komputerach francuskiej żandarmerii został zainstalowany Open Office. Pracownicy do wewnętrznych raportów zaczęli używać formatu charakterystycznego dla tego oprogramowania - ODF. Dwa lata później do grona zamienników dodano Mozillę Firefox oraz klienta pocztowego Thunderbird. W roku 2008 wszystkie komputery żandarmerii były wyposażone w darmowego GIMP-a do obróbki graficznej i VLC do odtwarzania multimediów. 

Reklama

W tym też roku na pierwszych 5 tysiącach komputerów zainstalowano Ubuntu. Aktualnie ponad 37 tysięcy maszyn działa pod kontrolą wolnego oprogramowania. Francuska żandarmeria do końca następnego roku planuje całkowicie przejść na Linuxa. Jak twierdzą przedstawiciele - pozwoli to zredukować koszty o około 40 proc. Jednak nie jest to najważniejszą przyczyną przesiadki. Dzięki temu struktury administracyjne nie są w żaden sposób zależne od wielkich korporacji. A to już bardzo duży krok w dobrą stronę.

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Linux | open-source
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy