Zbiorowy pozew za brak Linuksa

W pozwie zbiorowym Amerykanin Anthony Ventura oskarża Sony Computer Entertainment America o złamanie umowy kupna. Wiąże się to z aktualizacją oprogramowania PlayStation 3 do wersji 3.21, która zmusza użytkowników Sony do pozbycia się systemu Linux.

"Możliwość zainstalowania Linuksa na PS3 była dla mnie decydująca w momencie zakupu - twierdzi Ventura. Za tę dodatkową funkcję klient był skłonny zapłacić znacznie wyższą cenę niż za konkurencyjne produkty Nintendo czy Microsoftu. W wyniku przedstawiania wówczas możliwości korzystania z Linuksa jako atutu i niedawnego zablokowania tej opcji Sony zachowało się w sposób niezgodny z zasadami konkurencji" - czytamy w treści pozwu.

Reklamując możliwość, którą już konsola nie dysponuje, koncern naruszył kalifornijskie prawo Consumer Legal Remedies Act. Poza tym fragment regulaminu, w którym Sony zastrzega sobie prawo do zmiany lub usunięcia w każdym momencie funkcji i usług związanych z PS3, jest sprzeczny z paragrafem 1770 amerykańskiego kodeksu cywilnego (Civil Code). Użytkownicy nie mieli możliwości negocjowania warunków umowy, ale zostali zmuszeni do wyrażenia zgody, aby korzystać z zakupionych konsoli PS3.

Reklama

Ventura wraz z innymi powodami, którzy pomiędzy 17 listopada 2006 a 27 marca 2010 w USA zakupili PS3 domagają się zrekompensowania poniesionych kosztów. Do pozwu przyłączyło się obecnie już ponad 100 osób, w wyniku czego suma żądanych odszkodowań przekracza 5 milionów dolarów.

Sony Computer Entertainment uzasadniało wyłączenie funkcji "Other OS" (umożliwiającej uruchomienie systemu Linux) kwestiami bezpieczeństwa. Na krótko przed tym faktem tak zwany hiperwizor, który oddziela sprzęt od wolnego systemu operacyjnego, został pokonany przez hakera George'a Hotza.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: playstation 3 | Linux | pozew | Sony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy