Koronawirus

SARS-CoV-2 może przenosić się przez oczy

​COVID-19 można złapać, gdy osoba chora kaszle lub kicha i wdycha krople z wirusem. Ale czy SARS-CoV-2 można zarazić się przez oczy?

Eksperci nie są pewni, czy SARS-CoV-2 można złapać przez oczy. To możliwe od strony czysto biologicznej, ale nie odnotowano takich przypadków na świecie.

Tkanka oczu i linie powiek mogą zostać zainfekowane przez inne wirusy, takie jak adenowirusy wywołujące przeziębienie czy choćby wirusa opryszczki. Istnieje taka sama szansa na zakażenie SARS-CoV-2. Tak przynajmniej twierdzi prof. Elia Duh, specjalistka okulistyki z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore.

- Jeżeli istnieją kropelki, które zarażona osoba wytwarza podczas kaszlu lub kichania, a nawet zwykłej rozmowy, mogą one przedostawać się także przez oczy. Ponadto, ludzie często pocierają i dotykają swoich oczu, co zwiększa szanse na złapanie wirusa - powiedziała prof. Elia Duh.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy komórki powierzchniowe oka mają kluczowe elementy, które zwiększają prawdopodobieństwo przedostania się wirusa do organizmu. Zbadano 10 pośmiertnych par oczu i 5 chirurgicznych próbek od pacjentów, którzy nie mieli COVID-19. Lekarze chcieli sprawdzić, czy komórki powierzchni oczu mają receptor ACE2, przez który SARS-CoV-2 wnika do organizmu.

Reklama

- Byliśmy naprawdę zaskoczeni, że odnotowano obecność receptorów ACE2 w komórkach powierzchniowych wszystkich badanych okazów. Ponadto odkryliśmy również, że komórki powierzchniowe oka produkują również TMPRSS2, enzym, który pomaga wirusowi dostać się do organizmu - dodała prof. Elia Duh.

Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, ale zebrane do tej pory dowody sugerują, że SARS-CoV-2 może przenosić się za pośrednictwem oczu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | SARS-CoV-2 | pandemia | COVID-19 | oczy | okulistyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy