Kosmos

Tianwen-1 przygotowuje się do lądowania na Marsie

Pierwsza chińska sonda na Marsa, Tianwen-1 przygotowuje się do lądowania na Czerwonej Planecie. Statek kosmiczny bada już potencjalne obszary lądowania.

Chiny są dopiero szóstym krajem na świecie, który może udać się wylądować na Marsie - zaraz po USA, Rosji, ESA, Indiach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tainwen-1 zbiera już dane dotyczące potencjalnego miejsca lądowania dla łazika misji. Następnie łazik spróbuje wylądować w na Marsie w okolicach maja lub czerwca bieżącego roku.

Nowa pozycja Tianwen-1 powoduje, że sonda znajduje się w bliskiej odległości od Czerwonej Planety. Pozycja związana ze zbliżaniem się do Marsa ma pozwolić urządzeniu zebrać odpowiednie dane, które pozwolą lepiej zrozumieć lokalne warunki potrzebne do lądowania. Chińczycy obawiają się, iż cały sprzęt ulegnie awarii podczas jednej z burz piaskowych.

Reklama

Syn polskiej legendy pracuje w NASA - zdradza sekrety marsjańskich misji

W 2018 roku łazik Opportunity od NASA stracił kontakt z Ziemią właśnie podczas wspomnianej burzy. Zespół Tianwen-1 robi wszystko, aby podobny incydent się nie powtórzył. Chińska konstrukcja waży w całości około 5000 kilogramów.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Tianwen-1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy