Kosmos

W wigilię obok Ziemi przeleci asteroida 2003 SD 220

W wigilię świąt Bożego Narodzenia w pobliżu ziemi przeleci asteroida o nazwie 2003 SD 220. Czy mamy się czego obawiać? Naukowcy NASA uspokajają.


Asteroida 2003 SD 220 przeleci obok Ziemi w odległości 10 milionów kilometrów, co stanowi 1/15 dystansu pomiędzy naszą planetą a Słońcem. Obiekt ma około 2,5 kilometra średnicy, w związku z czym potencjalne zdarzenie byłoby w stanie zniszczyć cały kontynent. Pracownicy amerykańskiej agencji kosmicznej już od jakiegoś czasu dokładnie przyglądają się asteroidzie, śledząc trajektorię jej lotu. Zespół naukowców przygotował radarową analizę planetoidy z obserwatorium astronomicznego Arecibo w Portoryko. Zaczną one być prowadzone od połowy grudnia.

Reklama

Radary są na obecną chwilę najbardziej skuteczną metodą obserwacji, za pomocą której ocenić można fizyczną i dynamiczną charakterystykę asteroid zbliżających się do naszej planety.  Dzięki nim naukowcy mogą stworzyć modele trójwymiarowe znajdujących się w przestrzeni potencjalnie niebezpiecznych obiektów i ocenić ich trajektorię lotu.

Nie brakuje opinii, że przelot asteroidy może mieć wpływ na grawitację Ziemi, co skutkowałoby licznymi trzęsieniami oraz wybuchami wulkanów. Pracownicy NASA nie odnieśli się jednak do tej kwestii.

Asteroida 2003 SD 220 znajduje się na liście 17 potencjalnie niebezpiecznych obiektów, które mogą zagrozić Ziemi. Pracownicy NASA mimo wszystko pozostają jednak spokojni. Ich zdaniem ryzyko kolizji z obiektem 2003 SD 220, który w okolicach Bożego Narodzenia znajdzie się w pobliżu Ziemi, wynosi zaledwie 0,01 procent.

Obok Ziemi regularnie przelatują tego typu planetoidy. 31 października do Ziemi na odległość zaledwie 488 tysięcy kilometrów zbliżyła się asteroida 2015 TB145, nazywana Spooky. Wielkość tamtego ciała niebieskiego była szacowana na 280 do 620 metrów i gdyby "Spooky" znalazł się na kursie kolizyjnym z Ziemią, zderzenie wywołałoby nie lada kataklizm.

Posiadacze teleskopów mogą jutro spróbować obserwować przelot asteroidy 2003 SD 220.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asteroida
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy