Medycyna przyszłości

Komórki macierzyste z zębów mlecznych do regeneracji tkanek

Naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie komórek macierzystych pobranych z zębów mlecznych w celu regeneracji tkanki w zębach stałych.

Uczeni z Uniwersytetu Pensylwanii i Czwartego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Xi'an zbadali, jak leczyć zęby dzieci, które doznały urazu w dzieciństwie. Uszkodzenie zęba dziecka podczas podróży lub upadku może wpłynąć na ukrwienie i rozwój korzeni. To z kolei może doprowadzić do powstania martwego zęba, który kolorystycznie odbiega od pozostałych. Leczenie skupia się na zabiegu apeksyfikacji miazgi, która stymuluje rozwój korzenia, ale utracona tkanka nie zostaje zastąpiona.

Za pomocą komórek macierzystych można pomóc dzieciom wyzdrowieć po urazach. Eksperymentalne leczenie zastosowano u 40 dzieci, które uszkodziły stały siekacz, ale nadal miały zęby mleczne. 30 pacjentów otrzymało ludzkie komórki macierzyste miazgi (hDPSC), wyekstrahowane z jednego z zębów mlecznych. Naukowcy następnie umożliwili reprodukcję komórek w warunkach laboratoryjnych, przed wszczepieniem ich do uszkodzonego zęba. Pozostałych 10 dzieci potraktowano jak grupę kontrolną i leczono za pomocą apeksyfikacji miazgi.

Reklama

Wyniki pokazały, że u osób, którym podano hDPSC nastąpił lepszy rozwój korzenia niż u grupy kontrolnej. Co więcej, tacy pacjenci po roku częściowo odzyskały czucie w tkance uszkodzonych zębów.

- To leczenie daje pacjentom czucie w zębach. Znowu mają żywe zęby - powiedział Songtao Shi z Uniwersytetu Pensylwanii.

Uczeni zaznaczają, że ponieważ leczenie wykorzystuje własne komórki macierzyste pacjenta, działa tylko w przypadkach osób, które nadal mają zęby mleczne. Na ten moment nie można zastosować go u dorosłych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki macierzyste | ząb | stomatologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy