Medycyna przyszłości

Nadmiar kawy może wywoływać migrenę

Picie dziennie co najmniej trzech napojów zawierających kofeinę może wywoływać migreny.

Badacze potwierdzili, że spożywanie dziennie co najmniej trzech napojów zawierających kofeinę wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny tego samego dnia lub dnia następnego. Spożywanie tylko 1-2 dwóch napojów kofeinowych dziennie nie ma takich skutków.

Chociaż wiele osób donosiło, że kofeina faktycznie może wywoływać migrenę, nie było badań potwierdzających tę tezę. Praca opublikowana w "American Journal of Medicine" na początku sierpnia jest pierwszą, która sugeruje, że codzienne zmiany w spożyciu kofeiny mogą wiązać się z występowaniem migren.

- Mimo że niektórzy pacjenci z epizodami migrenowymi uważają, że muszą unikać kofeiny, stwierdziliśmy, że picie 1-2 kawy dziennie nie wiąże się z wyższym ryzykiem uciążliwego bólu głowy - powiedziała dr Suzanne Bertisch z Uniwersytetu Harvarda.

To ważny pierwszy krok w zrozumieniu wpływu kofeiny na bóle migrenowe, ale konieczne są dalsze badania. Naukowcy twierdzą, że rola kofeiny w wywoływaniu bóli głowy może być szczególnie złożona, ponieważ jej wpływ zależy od tego, ile dziennie się jej konsumuje. Kofeina może wywoływać migreny, ale może mieć także działanie przeciwbólowe.

W przeprowadzonym badaniu, naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, które mogą wywoływać migrenę, takie jak spożywanie alkoholu, stres, intensywne ćwiczenia czy niedobór snu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kawa | migrena | ból głowy | kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy