Medycyna przyszłości

Odkryto enzymy, które zmienią grupę krwi A w 0

Naukowcy znaleźli niezawodny sposób przekształcania krwi dawcy w uniwersalny typ niezbędny do bezpiecznej transfuzji krwi.

Odkryto enzymy pochodzące z bakterii jelitowych, które potrafią skutecznie przekształcić ludzką krew grupy A w 0. Krew grupy 0 jest wyjątkowa, ponieważ na powierzchni krwinek nie ma antygenów, przez co może być podana osobie z każdą inną grupą krwi.

Krew od dawcy 0

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej odkryli niezwykłą zdolność enzymów produkowanych przez bakterie jelitowe. Usuwają one antygeny z powierzchni czerwonych krwinek dawcy obecne u osób z grupą krwi A. Takie działanie sprawia, że układ odpornościowy biorcy weźmie krew dawcy za typ 0 i nie zaatakuje jej.

Pomysł zmiany grupy krwi przy pomocy enzymów nie jest nowy - naukowcy pracują nad tym od dawna. Enzymy jelitowe są jednak najbardziej obiecującym sposobem leczenia.

Reklama

Początek ważnej drogi

- Jestem optymistą, bo mamy interesującego kandydata. Oczywiście, będzie trzeba przeprowadzić jeszcze wiele testów klinicznych, aby upewnić się, że nie ma żadnych skutków ubocznych, ale metoda wygląda obiecująco - powiedział Stephen Withers, główny autor badań.

W testach laboratoryjnych enzymy były w stanie całkowicie przekształcić grupę krwi A w grupę krwi 0.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: enzymy | krew | grupy krwi | bakterie jelitowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy