Odkryto nowy zapach, który nie pachnie

Naukowcy odkryli nowy zapach, nazywany przez nich białym, który ma być sensualnym odpowiednikiem białego światła.

Podobnie jak białe światło, które jest mieszanką fal o różnych długościach, tak też biały zapach jest połączeniem kilku innych. Sekret nie tkwi jednak w poszczególnych składnikach, a w proporcjach ich wymieszania.

Badacze spostrzegli, że im więcej komponentów zapachowych doda się do mikstury, tym bardziej zbliżą się do siebie, nawet jeżeli osobno nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Naukowcy z Izraela wystawiali ochotników na setki różnych zapachów; niektóre składające się z jednego komponentu, a inne nawet z kilkunastu. Okazało się, że badani często porównywali do siebie zapachy o takiej samej ilości składników, mimo że proporcje składowych były w nich zupełnie inne. Oznacza to, że nasz umysł traktuje zapachy jako całość. Musi zatem istnieć coś takiego jak biały zapach, który dodatkowo powinien składać się z takiej ilości zapachów o takiej intensywności, by pokryć pełne spektrum czułości ludzkiego węchu.

Jaki zatem jest zapach białego zapachu? Zgodnie z przewidywaniami, naukowcy ustawiają go dokładnie w połowie skali przyjemności. W istocie jednak, zapach biały jest na tyle niewyraźny, że raczej nie ma osoby, która podjęłaby się jego opisu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapachy | węch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama