Medycyna przyszłości

Odkryto nowy zapach, który nie pachnie

Naukowcy odkryli nowy zapach, nazywany przez nich białym, który ma być sensualnym odpowiednikiem białego światła.

Podobnie jak białe światło, które jest mieszanką fal o różnych długościach, tak też biały zapach jest połączeniem kilku innych. Sekret nie tkwi jednak w poszczególnych składnikach, a w proporcjach ich wymieszania.

Badacze spostrzegli, że im więcej komponentów zapachowych doda się do mikstury, tym bardziej zbliżą się do siebie, nawet jeżeli osobno nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Naukowcy z Izraela wystawiali ochotników na setki różnych zapachów; niektóre składające się z jednego komponentu, a inne nawet z kilkunastu. Okazało się, że badani często porównywali do siebie zapachy o takiej samej ilości składników, mimo że proporcje składowych były w nich zupełnie inne. Oznacza to, że nasz umysł traktuje zapachy jako całość. Musi zatem istnieć coś takiego jak biały zapach, który dodatkowo powinien składać się z takiej ilości zapachów o takiej intensywności, by pokryć pełne spektrum czułości ludzkiego węchu.

Jaki zatem jest zapach białego zapachu? Zgodnie z przewidywaniami, naukowcy ustawiają go dokładnie w połowie skali przyjemności. W istocie jednak, zapach biały jest na tyle niewyraźny, że raczej nie ma osoby, która podjęłaby się jego opisu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapachy | węch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy