Medycyna przyszłości

​Opatrunek w strzykawce trafia na rynek

XStat to strzykawka wypełniona gąbkami, która ma tamować krwawiące rany w taki sam sposób, jak łata się dziurawą oponę. Już w przyszłym roku produkt trafi na rynek i z XStat będą mogli korzystać ratownicy medyczni w całym USA.

Szybkie tamowanie krwotoków ma znaczenie w przypadku poważnych wypadków, do których nie od razu może dotrzeć pomoc medyczna, a także na polu bitwy. Takie krwotoki tamuje się wpychając tampon z gazy głęboko w ranę, ale rozwiązanie to jest wybitnie prowizoryczne. Sytuację może zmienić firma RevMedx, która zaprojektowała Xstat - specjalny system tamujący krwotoki z głębokich ran.

Jak działa system XStat? Miniaturowe gąbki o średnicy 1 cm znajdujące się w specjalnym aplikatorze przypominającym strzykawkę, umieszcza się na wprost rany. Po naciśnięciu tłoka, porcja sterylnych gąbek wypełnia ranę. Pod wpływem ciśnienia krwi rozszerzają się one i ściśle wypełniają przestrzeń. Krwotok ustaje w ciągu zaledwie 15 sekund. Aby lekarz nie miał problemu z usunięciem gąbek w warunkach szpitalnych, są one nasączone kontrastem widocznym na zdjęciach rentgenowskich.

Opatrunek XStat od ubiegłego roku jest stosowany przez amerykańskich lekarzy polowych, teraz ma szansę odnieść sukces także na rynku cywilnym. Już na początku 2016 r. trafi do ratowników medycznych w całych Stanach Zjednoczonych. FDA dopuszcza używania systemu tylko gdy pacjentowi grozi wykrwawienie, a szpital jest stosunkowo niedaleko. Być może w przyszłości zalecenia ulegną zmianie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opatrunek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy