Medycyna przyszłości

Rany powstałe w ciągu dnia goją się szybciej

Rany powstałe w ciągu dnia goją się szybciej od tych, które pojawiają się po zmroku. Ta niezwykła obserwacja jest konsekwencją działania naszego zegara biologicznego.

Naukowcy stwierdzili, że poparzenia powstałe w nocy trwają średnio 28 dni, ale te "dzienne" tylko 17 dni. Badacze z brytyjskiego Laboratorium Biologii Molekularnej MRC byli zdumieni różnicą, którą odnotowali u 118 poparzonych pacjentów.

Niezwykły efekt można wyjaśnić działaniem wewnętrznego zegara biologicznego, który organizuje czas niemal w każdej ludzkiej komórce. To właśnie ten mechanizm decyduje o średniej 11-dniowej różnicy w czasie gojenia.

Pierwsze komórki, które docierają na miejsce urazu to fibroblasty. Są przygotowywane do reakcji w ciągu dnia, ale w nocy tracą tę zdolność.

- To jest jak bieg na 100 m. Biegacz ustawiony w blokach, w odpowiedniej pozycji, zawsze pokona stojącego faceta, który nagle zaczyna biec - powiedział dr John O'Neill, jeden z autorów odkrycia.

Naukowcy uważają, że poczynione obserwacje mogą zostać wykorzystane do usprawnienia operacji. Niektóre leki, takie jak steroidowy kortyzol mogą resetować zegar biologiczny, więc mogą być przydatne podczas nocnych procedur.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rany | zegar biologiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy