Medycyna przyszłości

Robot przeprowadził pierwszą operację bez pomocy człowieka

Przywykliśmy już do tego, że w precyzyjnej chirurgii stosowane są specjalne roboty medyczne, takie jak Da Vinci, ale one nadal wymagają działań człowieka, najwyżej stabilizując ruchy jego ręki. W Stanach Zjednoczonych lekarze poszli o krok dalej, robot przeprowadził pierwszą operację bez pomocy człowieka.

Urządzenie o nazwie Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) zostało opracowane przez ekspertów z John Hopkins University. Robot jest w stanie nawet samodzielnie nałożyć szew. Do tej pory prowadzono tylko eksperymenty na zwierzętach, ale wszystkie przeżyły, a powikłania nie zostały zidentyfikowane. Według naukowców, STAR działa lepiej, niż żywi chirurdzy.

Mimo, że roboty są od dawna stosowane w medycynie, chirurgia tkanek miękkich ze względu na swą złożoność jest zawsze wykonywana ręcznie. STAR jest wyposażony w kamerę wideo i jest zdolny do współpracy z różnymi specjalistycznymi narzędziami. Operacje przeprowadzane przez robota trwają od 30 minut do godziny. Wygląda na to, że tak będzie wyglądać przyszłość medycyny.

Reklama
Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: chirurgia | robot chirurgiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy