Medycyna przyszłości

Szczepionka przeciwko HIV coraz bliżej. Pierwsza faza testów zakończona sukcesem

Zakończyła się pierwsza faza testów klinicznych szczepionki SAV001-H, która zawiera całego, choć pozbawionego możliwości ataku, wirusa HIV. Lek na AIDS coraz bliżej?

Zespół naukowców z University of Western Ontario i firmy Sumagen Canada ogłosił pełen sukces przeprowadzanych testów. Podana pacjentom szczepionka SAV001-H u żadnego z nich nie spowodowała efektów ubocznych.

Zastosowana przez badaczy metoda jest niemal identyczna z tą, jaką stosuje się w szczepionkach przeciwko grypie, polio, wściekliźnie czy WZW typu A. Do tej pory naukowcy nie znali mechanizmów, które pozwoliłyby na "rozbrojenie" wirusa HIV i podanie jego osłabionej postaci do organizmu człowieka. Tym razem Kanadyjczycy zmodyfikowali genetycznie wirusa HIV tak, że nie wywołuje on AIDS, co potwierdziły dodatkowe badania. Wiele wskazuje, że szczepionka SAV001-H faktycznie jest skuteczna.

Testy kliniczne rozpoczęły się w marcu 2012 r. i trwały do sierpnia bieżącego roku. W całej grupie poddanej testom - zarówno mężczyznom, jak i kobietom w wieku od 18 do 50 lat, nie wykryto żadnych poważnych skutków ubocznych. Odnotowano gwałtowny wzrost przeciwciał, choć nie wiadomo jaki charakter miała wywołana odpowiedź immunologiczna. Ta ma zostać zbadana w drugiej fazie testów.

Firma Sumagen zaciera ręce i szykuje się, że najpóźniej za 3 lata na rynku może pojawić się pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi HIV.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | AIDS | szczepionka na AIDS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy