W przestworzach

Promieniowanie kosmiczne zagraża samolotom pasażerskim

Badanie opublikowane przez naukowców w serwisie Eos zdradza, iż promieniowanie kosmiczne może mieć wpływ na samoloty oraz pasażerów. Czy jest się czego obawiać?

Nowa publikacja w Eos pokazuje, że ludzie nie muszą opuszczać ziemskiej atmosfery, aby być narażonymi na niebezpieczny poziom promieniowania kosmicznego. Badania pokazują, że fale docierające z kosmosu mogą stanowić zagrożenie dla organizmu podczas znajdowania się nawet na niskiej wysokości.

We wspomnianym badaniu symulowano wpływ promieniowania kosmicznego na podróże lotnicze. W tym przypadku naukowcy przyglądali się jednej z ruchliwych tras na północnym Atlantyku. Symulacja badaczy obejmowała wiele rzeczywistych torów lotu, po których na co dzień pomiędzy kontynentami przemieszczają się samoloty. Naukowcy chcieli oszacować dawki promieniowania, które znalazłyby się na pokładzie samolotu wtedy, kiedy konstrukcje te zostałyby wystawione na silną burzę radiacyjną. Analiza samego badania została przeprowadzona przez Michaela A. Hapgooda, redaktora czasopisma "Space Weather".

Reklama

Symulacja przeprowadzona przez naukowców potwierdza, że silne burze radiacyjne mogą narazić pasażerów oraz załogi samolotów na dawki promieniowania przekraczające normy ustalone na szczeblu międzynarodowym. Wszystkie te parametry mogą się jednak zmieniać, w zależności od kierunku podróży, lokalizacji czy nawet profilu czasowego burzy.

Warto pamiętać, że ludzie codziennie wystawiają się na promieniowanie. Podróżując na większych wysokościach jesteśmy narażeni na wyższe poziomy promieniowania - atmosfera Ziemi nie może ich tak skutecznie blokować. Dopóki nie wystąpią jednak ekstremalne zdarzenia pogodowe, potencjalne, bardzo szkodliwe konsekwencje raczej nie będą miały miejsca. 

Badanie pokazuje jednak zupełnie nowe czynniki, które będą mogły być brane przez producentów tworzących samoloty oraz ich konstrukcje. Bardzo możliwe, że w przyszłości zobaczymy dodatkowe środki, które pozwolą lepiej chronić ludzi przed promieniowaniem podczas latania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: promieniowanie kosmiczne | podróż samolotem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL