W przestworzach

To koniec legendarnego odrzutowca Learjet

Bombardier ogłosił, iż pod koniec 2021 zaprzestanie produkcji odrzutowca Learjet. Wszystko to po 60 latach od powstania pierwszego modelu.

Bombardier Learjet to ikona luksusowego, prywatnego podróżowania. Kanadyjska firma ogłosiła, iż zaprzestanie jego produkcji już od końca 2021 roku. Bombardier pierwotnie nabył Learjet w 1990 roku, a linia popularnych samolotów jest produkowana w Wichita w stanie Kansas. Kończąc produkcję odrzutowca, firma zlikwiduje ponad 100 miejsc pracy na terenie USA oraz Kanady.

Learjet to konstrukcja, która została stworzona na bazie szwajcarskich samolotów wojskowych. Oryginalny Learjet potrafił latać tak szybko, jak Boeing 707, a jego pierwszy oblot miał miejsce w 1963 roku.

Reklama

Już w 2015 roku Bombardier spowalniał produkcję swojego odrzutowca, tłumacząc ten zabieg słabym zainteresowaniem klientów. W swoim komunikacie firma przekazała także, że będzie wspierać obecnie istniejące samoloty, nawet po zakończeniu produkcji.

Okazuje się, że Learjest jest za mały oraz niewystarczający dla większości osób zainteresowanych prywatnym odrzutowcem. To bardzo prawdopodobne, że Bombardier będzie chciał opracować oficjalnego następcę swojego samolotu.

Na ten moment jednak prywatne lotnictwo biznesowe jest zdominowane przez Textron Aviation - producenta samolotów Beechraft i Cessna.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bombardier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama