VA-1X – kolejna, latająca taksówka w drodze

Brytyjska firma Vertical Aerospace dołączyła do wyścigu o stworzenie latającej taksówki pozwalającej na pionowy start i lądowanie.

Rozwój latających taksówek zaczyna przyspieszać. Oprócz samolotów elektrycznych, tego typu pojazdy są obiektami inwestycji największych producentów na całym świecie. Vertical Aerospace zaprojektowało koncept taksówki powietrznej VA-1X. Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę elegancko.

VA-1X posiada rozpiętość skrzydeł na poziomie około 15 metrów, przez co cała konstrukcja nie wygląda na maksymalnie ściśniętą. Cztery wirniki samolotu są w stanie działać niezależnie od tych, które znajdują się z tyłu. Dzięki sprytnej konstrukcji, wirnikami można manipulować tak, aby zmniejszać lub zwiększać opór. Podwozie może chować się bezpośrednio pod konstrukcją, aby upłynnić lot.

Reklama

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Vertical Aerospace, latająca taksówka może poruszać się z prędkością do 240 km/h i dzięki baterii jest w stanie przelecieć około 160 kilometrów pomiędzy ładowaniami. Całość jest około 30 razy cichsza niż klasyczne helikoptery.

VA-1X ma wzbić się w powietrze w 2024 roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: latająca taksówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy