LG OLED ThinQ – najbardziej inteligentny telewizor w Polsce
Marzenie siedzących przed telewizorem wreszcie się spełniło – nie tylko dostaliśmy odbiornik, który oferuje doskonały obraz i dźwięk, ale do tego wykona każdą naszą prośbę. Wystarczy ją wypowiedzieć po polsku.
Telewizory OLED stały się wyznacznikiem jakości obrazu. Wśród osób ceniących sobie doskonały kontrast, świetne kolory i naturalną płynność, OLED to synonim sprzętu z najwyższej półki. Ich producent, firma LG, nie ma jednak zamiaru spoczywać na laurach - w świecie technologii ten kto stoi w miejscu, cofa się. Dlatego najnowsze i najlepsze telewizory korzystają z potencjalnie nieskończonej mocy sztucznej inteligencji (AI). W jaki sposób polepsza ona obraz i ułatwia życie oglądających TV?
Telewizory z linii LG OLED ThinQ są w stanie rozpoznać obraz pojawiający się na ekranie i poprawić jego jakość. Wielu producentów twierdzi, że ich telewizory potrafią robić podobne rzeczy. Jednak w przypadku OLED-ów ThinQ mówimy o zupełnie innym zastosowaniu sztucznej inteligencji do polepszenia tego, co widzimy na ekranie. Odbiornik LG może pochwalić się technologią nazywaną przez ekspertów mianem Deep Learning (Głębokie Uczenie). Procesor Alpha 9 umieszczony w sercu telewizora korzysta z sieci neuronowej, czyli "uczy się" się tego, co widzi, a potem zapamiętuje. Sztuczna inteligencja zazwyczaj korzysta ze sztywnych reguł przygotowanych wcześniej przez człowieka. Można napisać, że działa jak typowa maszyna - rozpozna tylko to, czego nauczył ją programista. Tymczasem OLED-y LG, niczym człowiek, zwyczajnie wiedzą, że na ekranie właśnie można zobaczyć kota, samochód lub eksplozję, dostosowując ustawienia obrazu tak, abyśmy otrzymali najlepszy możliwy efekt.
Telewizory LG są ponadto w stanie rozpoznać jakość sygnału źródłowego i na jej podstawie dobrać optymalne algorytmy - odbiornik rozumie, kiedy gramy i w którym momencie zaczęliśmy oglądać film. To nie wszystko, bo telewizor mierzy również natężenie światła w otoczeniu, dostosowując jasność obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Czysto techniczne możliwości telewizorów w połączeniu ze sztuczną inteligencją tworzą wyjątkowe na rynku połączenie. Ale na tym nie koniec, bo AI jest w stanie zrobić tyle samo dobrego dla ucha, co dla oka.
Za magią audio w OLED-ach LG stoją dwie technologie. Pierwsza nazywa się AI Sound i pozwala na przetworzenie dwukanałowego dźwięku stereo na wirtualny 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny (taki sam jak oferowany przez zestaw kina domowego). Głośniki w telewizorze zostaną dostosowane do tego, co dzieje się na ekranie - jeśli bohaterowie właśnie rozmawiają, OLED zadba o to, abyśmy usłyszeli wszystko. Funkcja szczególnie przydatna w niektórych polskich produkcjach - jeśli możemy sobie pozwolić na taki żart.
Drugie rozwiązanie to AI Acoustic Tuning, za sprawą którego dźwięk zostaje dostosowywany do akustyki pomieszczenia, a nawet pozycji samych widzów! W ten sposób OLED rozwiązuje jeden z kluczowych problemów nowych, smukłych telewizorów, czyli gwarantuje nam dźwięk na naprawdę wysokim poziomie. Obraz i dźwięk to jedno, ale trzeba przecież najpierw wybrać film, a potem go włączyć. Jak to zrobić? Wystarczy powiedzieć, czego szukamy - resztą zajmie się TV.
Mowa jest podstawową metodą komunikacji pomiędzy ludźmi. Dlaczego zatem nie możemy w ten sposób "rozmawiać" z maszynami? Jak się okazuje - możemy. Co więcej, sprawdza się to zaskakująco dobrze w przypadku korzystania z telewizora. Pilot TV jest intuicyjnym narzędziem, ale pisanie przy jego użyciu zabiera dużo czasu. LG znalazło rozwiązanie, które odda nam cenne sekundy (minuty, a w skali roku - godziny). Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, a potem powiedzieć, co chcemy znaleźć, włączyć lub zapytać... o pogodę w naszym mieście.
W tym miejscu na scenę ponownie wkracza sztuczna inteligencja. Dzięki niej możemy "rozmawiać" z telewizorem jak z człowiekiem. Nie trzeba stosować konkretnych, sztywnych poleceń. Chcemy obejrzeć coś na YouTubie? Powiedźmy do pilota: "Włącz YouTube’a" albo "Chcę obejrzeć coś na YouTubie". Nie ma ustalonych zwrotów. Telewizor orientuje się w kontekście całej wypowiedzi. Jest to możliwe dzięki tak zwanej mowie naturalnej, jednym z najważniejszych aspektów nowoczesnej sztucznej inteligencji.
W praktyce, w kilka sekund, bez zbędnych operacji na pilocie i marnowania czasu, dostaniemy to, co chcemy. Mówimy do AI OLED-a: "Pokaż filmy z Tomem Cruise'em na Netliksie" i po chwili dostajemy odpowiednią listę. Potem możemy dodać: "Tylko filmy akcji" i nastąpi dalsza selekcja. Chcemy przejść z serwisu filmowego do grania na konsoli? Mówimy "Włącz Xboksa". Potrzebujemy wiedzieć, czy będzie u nas padało? Pytamy: "Jaka będzie jutro pogoda". Nie trzeba podawać miasta, bo telewizor przecież wie, że za każdym razem chodzi nam o to samo miasto. LG OLED to jedyny dostępny na rynku telewizor rozumiejący polski język na tak zaawansowanym poziomie.
"Jakość obrazu wyświetlanego na telewizorach LG OLED jest porównywalna do obrazu wyświetlanego na referencyjnych monitorach studyjnych wykorzystywanych przy tworzeniu profesjonalnych produkcji filmowych" - opisuje możliwości techniczne LG OLED Marian Prokop, autor zdjęć do filmów i seriali. Jego słowa tylko potwierdzają techniczną maestrię linii odbiorników ThinQ, jednak o jej prawdziwej unikalności decyduje dodatkowy komponent, jakim jest implementacja najlepszej z możliwych sztucznej inteligencji.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko uruchomić telewizor i powiedzieć do niego: "Włącz proszę jakiś fajny film".
Materiał powstał we współpracy z marką LG