Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja identyfikuje język delfinów

Język delfinów może być trudny do odczytania - ssaki morskie używają wielu gwizdów, ćwierknięć, cmoknięć, pisków, stęknięć, jęków i innych, by złapać swoją zdobycz, nawigować oraz wiązać się z innymi osobnikami. Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do ich identyfikacji.

Śledzenie delfinów jest ważne, ponieważ naukowcy muszą poznać trasy migracji tych zwierząt. Zwykle wykonuje się to za pomocą samolotów lub łodzi, co jest czasochłonne i kosztowne. Ale sztuczna inteligencja może pomóc rozwiązać ten problem.

W "PLOS Computational Biology" opublikowano informacje o stworzeniu algorytmu, który przeanalizował 52 miliony dźwięków wydawanych przez delfiny. Były one gromadzone od dwóch lat przez czujniki znajdujące się blisko dna oceanu w Zatoce Meksykańskiej. Sztucznej inteligencji udało się wyodrębnić spośród nich aż 7 typów "klików". Jeden z nich należy na pewno do delfinów Risso, ale pochodzenie pozostałych sześciu nie jest znane. Odgłosy różniły się w zależności od lokalizacji, ale każdy z nich był słyszalny w więcej niż jednym z pięciu różnych obszarów.

Naukowcy sądzą, że jeden z typów odgłosów może należeć do orki, a inny do grindwala, ale nie ma jeszcze pewności. Niektóre rodzaje "klików" są trudne do zidentyfikowania. Co więcej, prawdopodobnie nie jest tak, że każdy z "klików" należy do innego gatunku - delfiny mogą generować kilka różnych odgłosów. Co więcej, nadal mogą występować odgłosy, których sztucznej inteligencji nie udało się wyodrębnić.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Delfiny | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy