Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Firefox OS i Alcatel One Touch Fire - czwarta droga

Czy potrzebujemy kolejnego systemu mobilnego? Mozilla oraz sojusz operatorów komórkowych, w tym T-Mobile, odpowiadają na to pytanie twierdząco. Sprawdzamy debiutujący w Polsce system mobilny Firefox OS i telefon Alcatel One Touch Fire.

Dzisiaj na rynku urządzeń mobilnych dominują dwa systemy - iOS Apple oraz Android Google. Trzecim dużym graczem jest Windows Phone Microsoftu, który szczególnie dobrze radzi sobie m.in. w naszym kraju. Wielka trójka to nie jedyne dostępne mobilne rozwiązania - alternatywą nadal pozostaje Symbian i BlackBerry 10. Nie mówiąc o pomysłach związanych z przeniesieniem dystrybucji Linuksa na smartfony. Jest tego dużo. Zatem, czy Firefox OS wyróżnia się czymś nadzwyczajnym, oprócz tego, że stworzyli go ojcowie i matki najpopularniejszej w Polsce przeglądarki?

Alcatel One Touch Fire

Zacznijmy od opisu samego smartfona, który jest dostępny jedynie w sieci T-Mobile. W ofercie prepaid trzeba za niego zapłacić 399 zł. Telefon dostaniemy za 1 zł w doładowaniu od 25 zł lub w ofercie z darmowym internetemm w doładowaniu od 35 zł W przypadku ofert abonamentowych telefon dostępny będzie we wszystkich taryfach w cenie 1 złoty. W ramach abonamentu w wysokości 39,90 złotych przy kontrakcie na 24 miesiące, klienci otrzymają 150 minut do wszystkich sieci w Polsce oraz pakiet 500 MB danych miesięcznie. Celowo przytoczyliśmy wszystkie oferty, gdyż wypadkowa ceny do jakości jest jednym z największych plusów tego urządzenia.

Reklama

Już na pierwszy rzut oka Alcatel One Touch Fire to budżetowy smartfon - ekran o rozdzielczości 320 na 480 pikseli (przekątna 3.5 cali) nie robi oszałamiającego wrażenia. Podobnie jak samo wykonanie telefonu. Specyfikacja Touch Fire jest wbrew pozorom całkiem poprawna - procesor 1 GHz marki Qualcomm i 256 MB RAM przy dobrze zoptymalizowanym systemie w pełni powinno wystarczyć. Na pewno natomiast cudów nie należy spodziewać się po 3-megapikselowym aparacie. Już teraz możemy napisać, że robione przez niego zdjęcia są bardzo przeciętne. A rejestrowany materiał wideo - słaby. Żeby było jasne - większość telefonów w takiej cenie ma podobne problemy. Ale nie wszystkie. Teroetycznie mamy wbudowane 512 MB pamięci, ale użytkownik dostaje 160 MB - na szczęście można skorzystać z kart microSD.  Bateria wytrzyma dobę bez ładowania. Skupmy się na samym systemie.


Firefox OS - nowy system mobilny

Smartfony z systemem Firefox OS mają być pierwszymi urządzeniami, które działają wyłącznie w oparciu o technologie sieciowe.  Firefox OS zawiera wszystkie funkcje, jakich oczekuje się od smartfona - połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat. Ponadto Firefox OS ma wbudowaną integrację z Facebookiem i Twitterem, usługi oparte na lokalizacji, takie jak mapy Nokia HERE z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji. Taka jest teoria, ale rzeczywiście - na starcie dostajemy podstawowy pakiet aplikacji, a system spełnia wszystkie wymagania, konieczne do zakwalifikowania go jako systemu mobilnego dla smartfonów.

Szybko jednak okazuje się, że podobnie jak Android (przypomnijmy, że pierwszy telefon z tym systemem pojawił się w październiku 2008), to dopiero początek drogi, a FireoFx OS wymaga jeszcze wielu aktualizacji oraz zmian. Począwszy od tego, że istniejące już aplikacje, takie jak na przykład Facebook, działają wolno, przez fakt, że Nokia HERE ma ogromne opóźnienia, a na losowych restartach telefonu (systemu) kończąc. Gry dostępne dla Firefox OS, to podróż w przeszłość ("Angry Birds" brak). Dzięki niemu można sobie przypomnieć czasy dominacji Nokii i gier Java. I tak dalej. Nie jestem jednak zaskoczony - pierwsza wersja zupełnie nowego systemu, który powstał z myślą o tanich telefonach, nie może działać bardzo dobrze. Co nie oznacza, że nie musi w przyszłości. Szczególnie, że Mozilla obiecuje aktualizować system co kilka tygodni. Mam taką nadzieję - bo Firefox OS ma potencjał.

Na pochwałę zasługuje  adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji. Na przykład, wyszukując swojego ulubionego artystę, w wynikach otrzymamy powiązane aplikacje, dzięki którym posłuchamy piosenek, kupimy wybrane utwory czy bilety na koncert. Funkcja ta umożliwia wywołanie na żądanie aplikacji jednorazowego użytku lub do pobrania, dostosowując telefon do naszych potrzeb. Oczywiście, to rozwiązanie wymaga jeszcze optymalizacji - ale już nie jest źle. Z łatwością możemy także umieścić najważniejsze aplikacje na pasku skrótów. Dodatkowo, cały system - w obsłudze - jest bardzo intuicyjny i łatwo się do niego przyzwyczaić. Jest to zatem potencjalny kandydat na pierwszy mobilny system operacyjny osoby, która wcześniej nie korzystała ze smartfonu. Co dodatkowo nie zaskakuje - przeglądarka Firefox OS działa bardzo szybko, jak na tak tanie urządzenie.

Firefox Marketplace

Jeszcze jednym ważnym plusem Firefox OS jest Firefox Marketplace, czyli odpowiednik Google Play. Nie wymaga on logowania, a aplikacje, z których korzysta system Mozilli, mogą być napisane w HTML.-  Firefox OS ze względu na to, że jest niemal w całości oparty o HTML5 umożliwia bardzo tanie tworzenie aplikacji. Bariera wejścia jest naprawdę niska, wykorzystaliśmy elementy kodu przygotowane na potrzeby innych usług  -  podsumowuje system Maciej Wiktorowski, odpowiedzialny w INTERIA.PL za serwisy mobilne. W momencie startu systemu Firefox OS, INTERIA.PL miała przygotowanych osiem aplikacji - m.in. Aplikacje Informacyjną INTERIA.PL, Do Kina czy Horoskop.  

Firefox Marketplace może okazać się jednym z asów w rękawie nowego systemu i sprawić, że w przyszłości użytkownicy Firefox Marketplace nie będą narzekać na brak aplikacji. Oczywiście, nie ma co liczyć na np. zaawansowane trójwymiarowe gry. Na takie aplikacje zwyczajnie nie ma odpowiedniego sprzętu. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Mozilla nie zapewniła użytkownikom wielu potrzebnych im aplikacji. Obecnie nie można Firefox Marketplace, siłą rzeczy, porównywać do Google Play. Przypomnijmy jednak, że dawny Android Market także miał skromne początki. O wiele bardziej skromne niż Firefox Marketplace.

Telefon a system Firefox OS

Alcatel One Touch Fire w połączeniu z Firefox OS na dzień dzisiejszy wypada zatem przeciętnie. Cena wydaje się największym plusem tergo rozwiązania, wraz z potencjałem samego systemu. Na razie jednak w rękach trzymamy tanie urządzenie, które dopiero za kilka miesięcy, po kolejnych aktualizacjach, będzie godnym konkurentem dla najtańszych androidów. Warto zatem poczekać chwilę i zobaczyć, jak Firefox OS spisuje się pod koniec tego roku. W końcu przeglądarka Firefox od pierwszego dnia nie była pod każdym względem lepsza od Internet Explorera. 

Łukasz Kujawa

Telefon Alcatel One Touch Fire otrzymaliśmy do testów dzięki uprzejmości T-Mobile

Alcatel One Touch Fire

System operacyjny  Firefox OS
Procesor Qualcomm MSM7227A, 1 GHz
RAM 256 MB RAM
Ekran kolorowy, TFT 256 tys. kolorów; 320 na 480 pikseli; 3.5 cali
Pamięć 512 MB (160 MB dla użytkownika)
Wymiary 115 x 62.3 x 12.2 
Bateria 1400 mAh
Waga 108 g
Złącza  GSM 850 900 1800 1900 UMTS  900 2100
Cena Około 399 zł
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Firefox OS | Mozilla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy