Filmy w serwisie YouTube w jakości 8K

Pamiętacie pierwsze filmy na YouTubie i rozdzielczości jakie wtedy mieliście na monitorach komputerów? Wtedy filmy oglądane na stronach internetowych zazwyczaj osiągały obraz, który opisywało pojęcie 144p lub 240p i to już oznaczało wysoką jakość. Dzisiaj standardem jest Full HD, ale o bardziej wybrednych Google też pamięta.

Od dłuższego czasu na YouTubie widać przeróżne filmy, które można oglądać w rozdzielczości 2K, a także 4K. Niemniej jednak nieproporcjonalnie zwiększa się również wymagana moc obliczeniowa potrzebna do przedstawienia takiego obrazu w ruchu. W takim razie co podkusiło Google, żeby wprowadzić już teraz rozdzielczość 8K (7680×4320)? Póki co dostępna jest ona przy prędkości 30 klatek na sekundę, ale zapewne dwukrotne jej zwiększenie to też tylko kwestia czasu. Oto jedyny film, który możecie w tej chwili podziwiać w tak dużej rozdzielczości:

Reklama

Oczywiście, żeby go otworzyć potrzeba naprawdę dużej mocy obliczeniowej i przeciętne laptopy nie dadzą rady płynnie przedstawić powyższych krajobrazów. Samo nagranie tego filmu to sprawka dwóch kamer (RED Epic Dragon) nagrywających w rozdzielczości 6K, a następnie złączeń i modyfikacji Adobe After Effects.

W takim razie dla kogo są powyższe filmy? Uważacie, że Google wybiega przed szereg?

Łukasz Pająk

Źródło informacji

android.com.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy