Ultra HD 4K

Satellite 2016: 20-25 kanałów UHD 4K w 2020 roku

Paneliści konferencji Satellite 2016 wyrazili swoją wiarę w technologię UHD. Niektórzy z nich przyznali nawet, że transmisje 8K mogą ruszyć szybciej niż wydaje się większości osób. Richard Bullock z firmy Ericsson przyznał delegatom, że choć liczba zapytań o 4K zmniejszyła się od czasu MŚ 2014, to „czeka na kolejną falę entuzjazmu”. Jego zdaniem może to nastąpić w ciągu najbliższego roku.


Phil Gozwitz z amerykańskiej platformy satelitarnej DirecTV stwierdził, że rynek 4K się ruszy, ale - jak zauważył - niektórzy nadawcy wciąż są sceptyczni i odczuwają skutki niepowodzenia technologii 3DTV. Powiedział, że ta niepewność jest całkiem normalna, kiedy wprowadzana jest nowa technologia. "To jest tak jak bycie na krawędzi natarcia. Nawet w obrębie tej samej firmy są ludzie z odmiennymi poglądami. Wszyscy główni operatorzy [pracują już nad 4K - przyp. red.] albo w ramach OTT, albo z przekazie satelitarnym. [4K] już jest i tak naprawdę piłeczka leży po stronie dostawców treści, aby poczynili inwestycje" - powiedział Phil Gozwitz.

Reklama

Goswitz dodał, że ważny jest również ekosystem 4K - różne branże muszą ze sobą współpracować i rozwijać własne działy R&D. Jego zdaniem to liderzy rynku doprowadzą do rozprzestrzeniania się technologii 4K.

20-25 kanałów UHD 4K w 2020 roku realną liczbą

Większość panelistów przyznało rację, że w 2020 roku będzie na satelitach 5-10 transponderów dedykowanych treściom 4K (co oznacza 20-25 kanałów w przypadku 10 transponderów), chociaż Goswitz liczy nawet na 50-70 kanałów Ultra HD.

DirecTV z pierwszym regularnym kanałem UHD 4K

Pierwszy regularny kanał UHD w Stanach Zjednoczonych wystartuje w ramach platformy DirecTV, wraz z otwarciem turnieju golfowego Masters National (7-10 kwietnia). Sieć CBS zainstaluje kamery 4K przy 11., 12., i 13. dołku, i będzie nadawać na żywo od godz. 10:30 do 18:00 dla DirecTV. W pozostałym czasie w 4K emitowane będą dokumenty.

Anita Kaźmierska

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy