Ultra HD 4K

Test Samsung UHDTV UE55HU8500 - zakrzywione 4K

Co wyjdzie z połączenia telewizora Ultra HD z technologią zakrzywionego ekranu? Bardzo możliwe, że jeden z najlepszych telewizorów LED LCD, jaki kiedykolwiek powstał. Przedstawiamy test telewizora Samsung Ultra HD UE55HU8500.

Rodzina zakrzywionych telewizorów UHD Samsunga to kolejna generacja sprzętu 4K po zeszłorocznym F9000 (który zresztą też doczekał się odświeżenia). Koreańczycy połączyli jakość 4K z technologią zakrzywionego ekranu, dotychczas zarezerwowaną dla OLED-ów (warto sprawdzić ten test). Co z tego wyszło?

Reklama

Dlaczego ekran jest zakrzywiony?

Profilowany ekran ma wyświetlać realistyczny obraz, niezależnie od kąta patrzenia czy miejsca ustawienia urządzenia. Obraz wydaje się bardziej przestrzenny w stosunku do płaskiego wykonania ekranu. Taka jest teoria. Samsung chwali się, że w oparciu o badania preferencji konsumenckich, zastosował optymalny profil zakrzywienia (4200 R), gwarantujący najwyższą jakość obrazu przy zachowaniu odległości 3-4 m od ekranu. W rzeczywistości, wrażenia z oglądania filmów czy innych materiałów na zakrzywionym telewizorze są subiektywne - jedni wolną "płaski" ekran, innym spodoba się zakrzywiony. Efekt na pewno jest ciekawy, chociaż szybko się do niego przyzwyczaimy. Sam telewizor prezentuje się bardzo dobrze - obudowa została w większości wykonana z elementów metalowych, z bardzo solidną i stylową podstawką.  W zestawie znajdziemy dwa piloty, zestaw przejściówek oraz 2 pary okularów 3D. Co ważne - kable, wejścia antenowe, porty USB i tak dalej można obsługiwać osobno. My wszystko podłączaliśmy przy pomocy listwy One Connect Media Box.

Smart TV

Telewizor ma procesor QuadCore+. Podobnie ja większość nowych modeli Samsunga - jest on kompatybilny z nowym zestawem Evolution Kit, czyli kupujący w przyszłości ma możliwość wymiany procesora (cena - zapewne około 1200 zł)i. Telewizor ma rozwiązania z poprzednich serii urządzeń takie jak komendy głosowe, podwójny tuner DVB-T/C/S2 oraz funkcję S Recommendation,. Wbudowana karta WiFi pozwoli także na skorzystanie z najnowszej edycji aplikacji Smart View - używając domowej sieci internetowej, będziemy mogli przesyłać strumieniowo sygnał telewizyjny na smartfon lub tablet, oraz zmienić urządzenie przenośne w pilota do telewizora. Urządzenie posiada także funkcje Gesture i Face Recognition Ready, odpowiadające za rozpoznawanie ruchów dłoni, palców a także twarzy. Najnowszą wersję Smart TV Samsunga testujemy w tym materiale - to nieustannie najlepsza platforma Smart TV w kraju.

Co potrafi ten telewizor?

Zakrzywiony telewizor 4K korzysta z kilku rozwiązań Samsunga. Co to za patenty? Technologia Clear Motion Rate (CMR) sprawia, że dynamiczne sceny mają wyglądać wyraźnie. Im wyższa wartość CMR, tym ostrzejszy obraz i mniejszy efekt rozmycia poruszających się obiektów - w modelu H8000 CMR wynosi aż 1000 Hz. Micro Dimming Ultimate - odwzorowanie barw i detali oraz dobór kontrastu. Dzieli ona wyświetlany obraz na 576 bloków, które są następnie analizowane. Na podstawie otrzymanych wyników telewizor dobiera najlepsze opcje podświetlenia swojej matrycy. Za optymalizację koloru odpowiada technologia Samsung PurColour zastosowana w telewizorach z serii U8500 Curved UHD. Dzięki niej wszystkie odcienie barw wyświetlane są dokładnie tak, jak zaplanowali to twórcy filmu.

W Samsung Smart TV został też wprowadzony Tryb Piłkarski - zaawansowane funkcje, których celem jest zapewnienie jak najlepszego odbioru wydarzeń sportowych (w teorii). Funkcja PVR pozwala nagrywać i odtwarzać oglądane na żywo mecze, a ponadto automatycznie wybiera najlepsze ich fragmenty na potrzeby tworzenia szybkich powtórek lub skrótów. Niestety, aby cieszyć się opcją PVR - potrzebujemy zewnętrznego dysku.

4K, Blu-ray i Xbox One

Zacznijmy od UHD. Najważniejsza informacja brzmi: UE55HU8500 obsługuje kodek HEVC (nowy standard kompresji wideo), ma port HDMI 2.0, MHL 3.0 i HDCP 2.2 - nawet jeśli te terminy nic nam nie mówią, to warto wiedzieć, że są to rozwiązania konieczne w przypadku 4K. Brakuje tylko DisplayPort 1.2a.  Dzięki zastosowanej technologii automatycznej korekty i dostosowania obrazu (upscaling), można przetworzyć sygnał Full HD, HD, a także niższe rozdzielczości na obraz o jakości zbliżonej do UHD.Z kolei technologia UHD Dimming dodatkowo optymalizuje wyświetlany obraz, analizując jego poszczególne elementy i pogłębiając czerń oraz kontrast. Upscaling, jak łatwo się domyślić, nie zastąpi 4K, ale będzie przydatny.

A standard UHD? Cóż, jest naprawdę dobrze, z wszystkich testowanych przez nas telewizorów, ten jest bez wątpienia najlepszym telewizorem Ultra HD. To nie ulega wątpliwość. To także sprzęt, na którym mogliśmy wreszcie odtworzyć takie formaty jak MOV w wersji UHD. Filmy nie "rwały" się, nie było problemów z jakością lub kompresją.

To nie wszystko - UE55HU8500 sprawuje się także bardzo dobrze jako telewizor Full HD  LED LCD - świetne odświeżanie (1200 Hz), zero smużenia i bardzo dobre kolory oraz kontrast. Bez problemów. To zatem doskonały telewizor do oglądania wydarzeń sportowych filmów oraz gier. Ten ostatni fakt został potwierdzony po podłączeniu do telewizora konsoli Xbox One. Ten sprzęt, pod względem jakości obrazu LED LCD, wybija się na tle nie tylko telewizorów Samsunga, ale także innych producentów.

Podsumowanie testu UE55HU8500

Około 13 tys. zł - taka jest oficjalna cena tego 55-calowego telewizora UHD. Na rynku znajdziemy już telewizory 4K za około 8500 zł - ale ustępują one UE55HU8500. Inna sprawa, że w sklepach nie brakuje "zwyczajnych" telewizorów Full HD z 2012/2013 w podobnej cenie. Zatem, wybór w tym przypadku jest oczywisty. Generalnie, jest to telewizor UHD, który spokojnie można kupić dzisiaj i być pewnym, że za 2 lata, kiedy UHD powoli będzie stawiać się standardem, ten sprzęt nadal będzie trzymał wysoki poziom.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy