Wakacje 2021 a koronawirus

Chorwacja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują?

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji? Sprawdź najnowsze zasady wjazdowe /123RF/PICSEL

Planujesz wakacje w Chorwacji? Oto, co warto wiedzieć przed wyjazdem. Poniżej znajdziesz zasady, przepisy i regulacje wjazdowe obowiązujące na terenie tego kraju.

 Chorwacja niezmiennie bije rekordy popularności wśród turystów w naszym kraju. Choć sezon turystyczny ruszył już pełną parą, to przy planowaniu wakacji 2021 w Chorwacji trzeba uwzględnić zasady, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji na wakacje? Kto jest zwolniony z kwarantanny? Kiedy i jakiego typu testy trzeba wykonać, aby móc spędzić wakacje 2021 w Chorwacji? O jakie dokumenty trzeba zadbać przed podróżą i gdzie warto się zarejestrować?

Chorwacja uznaje unijne zielone certyfikaty (paszporty covidowe)

Chorwacja jest otwarta i gotowa na przyjęcie turystów. Na wakacje można się tam wybrać zarówno samolotem jak i własnym środkiem transportu. Władze w Zagrzebiu cały czas luzują obostrzenia i przepisy związane z pandemią koronawirusa. 

Jak podaje Ambasada RP w Zagrzebiu: Zgodnie z rozporządzeniem władz Republiki Chorwacji obowiązującym od 26.07.br. do 15.08 br. ogłoszono nowe brzmienie przepisów dotyczących zasad i obostrzeń przy przekraczaniu granicy państwowej Republiki Chorwacji. 

Warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP

Reklama

Wakacje 2021 w Chorwacji. Kto jest zwolniony z testów?

W przypadku braku Unijnego Certyfikatu COVID na teren Republiki Chorwacji wjadą:

Osoby posiadające negatywny wynik testu PCR - nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 h.

Osoby posiadające nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) - pod warunkiem, że od przyjęcia tej jednodawkowej szczepionki upłynęło 14 dni.

Osoby, które okażą potwierdzenie przejścia Covid-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby Covid-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana Covid-19 i szczepienia.

Osoby wyleczone z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 270 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy. Niestety, władze Chorwacji nie podają wzoru takiego zaświadczenia).

 

Testów przy przekraczaniu granicy nie muszą także wykonywać dzieci do lat dwunastu. Małoletni mogą jednak przekroczyć granicę Chorwacji wyłącznie wtedy, gdy są pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy są ozdrowieńcami albo posiadają zaświadczenie o szczepieniu bądź posiadają negatywny wynik testu.

Wakacje w Chorwacji 2021: Kogo obowiązuje kwarantanna?

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Służby graniczne w odpowiedzi powinny przesłać odpowiednie potwierdzenie SMS-em. To warunek wymagany do skrócenia kwarantanny w Chorwacji. 

23 czerwca ukazała się jasna interpretacja Straży Granicznej dotycząca rozporządzenia z dnia 23.06.2021 o obowiązkowej kwarantannie dla obywateli Polski powracających m.in. z Chorwacji. Zgodnie z nią po powrocie do Polski z Chorwacji nie obowiązuje obowiązkowa 10 dniowa kwarantanna. Chociaż Chorwacja nie należy do strefy Schengen, to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i traktowana jest jak pozostałe państwa UE. Dotyczą jej więc te same zasady zwolnienia z kwarantanny, czyli szybki test antygenowy z listy zaakceptowanej przez UE lub pełne szczepienie.

Wakacje w Chorwacji 2021: Wymagane dokumenty i formularze

By przy wyjeździe na wakacje do Chorwacji uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport i okazać go na granicy. Służby wręczają wszystkim turystom materiały informujące o zaleceniach epidemiologicznych wprowadzonych przez Chorwacki Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego, a turyści są zobligowani do podania miejsca pobytu, adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego .

Gdzie warto się zarejestrować przed wakacjami w Chorwacji?

Bardzo przydatnym i zalecanym - choć nieobowiązkowym - dokumentem jest także wypełnienie formularza https://entercroatia.mup.hr/. . Najłatwiej zrobić to przez aplikację dostępną m.in. w języku polskim. Wówczas przekroczenie granicy z Chorwacją zajmie tylko chwilę. Wszystkie wymagane dane zostaną zaewidencjonowane w systemie i nie trzeba już ich będzie podawać chorwackim służbom.

Wakacje 2021 w Chorwacji: Czy warto ubezpieczyć się na wypadek COVID-19 i innych chorób?

Pandemia koronawirusa narzuca konieczność przestrzegania szczególnych środków ostrożności i zabezpieczenia się na wypadek chorób oraz zakażenia koronawirusem. Popularna  wśród turystów karta EKUZ umożliwia dopłatę do świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłych, takich jak choroba czy wypadek, ale w bardzo okrojonym zakresie. 

(Pacjent pokrywa ok. 1-5 proc. kosztów konkretnej usługi medycznej). Dlatego choćby dlatego warto wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która umożliwia pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i ewentualnego powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego. Jeśli turysta będzie musiał wypełnić nakaz poddania się kwarantannie wydany przez chorwackie władze, zostanie obciążony ewentualnymi kosztami z tym związanymi.

Wakacje w Chorwacji 2021: Zasady, obostrzenia i procedury

W Chorwacji nadal obowiązują procedury związane z pandemią koronawirusa, dlatego planując wakacje w tym kraju trzeba mieć przy sobie maseczki. Twarz należy zasłaniać w obiektach handlowych; instytucjach medycznych; środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach); na dworcach, na poczcie, w kantorach, punktach usługowych, takich jak fryzjer czy kosmetyczka oraz w przestrzeni publicznej, gdy nie można zachować bezpiecznego dystansu od innych osób. W obiektach  gastronomicznych i rozrywkowych trzeba zachować odpowiedni dystans - 1,5 metra. Ta zasada nie dotyczy lokali na świeżym powietrzu. Personel restauracji czy baru jest zobligowany do noszenia maseczek i dbałość o bezpieczeństwo turystów.

Od dnia 17.06.2021 r. cały obszar Polski znajduje się na tzw. zielonej liście. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na bieżąco dokonuje aktualizacji tzw. zielonej listy, więc rekomendujemy przed podróżą do Chorwacji ponowne dokładne sprawdzenie aktualnej wersji listy oraz przepisów obowiązujących przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji.

Mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

Jeśli zaistnieje konieczność tranzytu przez kraje/regiony, które nie znajdują się na tzw. zielonej liście, fakt niezatrzymywania się na ich terytorium można będzie udowodnić przedstawiając np. dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo, itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony.

Planujesz wakacje 2021 w Chorwacji? Tutaj znajdziesz aktualne informacje

Wszystkie aktualne informacje o  sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, obowiązujących obostrzeniach i procedurach w związku z koronawirusem są publikowane na bieżąco na stronie internetowej MSZ oraz profilu na Facebooku polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Strona MSZ z informacjami o przepisach wjazdowych dotyczących Chorwacji

Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce - codziennie aktualizowany post na oficjalnym profilu FB

Profil polskiej ambasady w Zagrzebiu na Facebooku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | wakacje | koronawirus | pandemia | przepisy | COVID-19 | obostrzenia | Paszport | wczasy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama