Wakacje 2021 a koronawirus

Cypr: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Wakacje na Cyprze 2021 są możliwe - należy jedynie wypełnić ankietę przed podróżą i mieć certyfikat zaszczepienia bądź negatywny wynik testu /123RF/PICSEL

Wakacje na Cyprze w 2021 roku - przeczytaj o czym musisz pamiętać planując tam wyjazd. Jakie obostrzenia panują na Cyprze oraz jakie dokumenty musisz przygotować by w pełni cieszyć się wakacjami na Cyprze.

 Cypr stosunkowo niedawno wszedł do czołówki państw wybieranych w Polsce jako cel wakacyjnych podróży, ale obecnie nie ustępuje takim kierunkom jak Egipt, Turcja, Grecja czy Hiszpania. Sezon letni już w pełni, jednak przed wyjazdem na Cypr musimy pamiętać o wszystkich obostrzeniach panujących na terenie Republiki, jak i przepisach wjazdowych. Jakie dokumenty zwalniają z kwarantanny? Jak wygląda procedura po przylocie na Cypr z Polski? Gdzie musimy zarejestrować się przed podróżą?

Wakacje na Cyprze 2021. Przepisy wjazdowe

Ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony pandemii koronawirusa Cypr wprowadził szereg regulacji dotyczących wjazdu na teren kraju. Polscy turyści są obecnie w doskonałej sytuacji, bo zostali zwolnieni z ograniczeń.

Jak informuje polski MSZ: "Władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Polska awansowała 17 czerwca 2021 do kategorii GREEN. Oznacza to w praktyce, że Polacy, którzy planują spędzić wakacje na Cyprze, nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 ani odbywać kwarantanny. "Podróżni zaliczeni do kategorii zielonej nie mają żadnych ograniczeń" - informuje portal cyprus-mail.com.

Reklama

Cypr: Wakacje 2021. Co trzeba zrobić przed podróżą?

Jak informuje Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie przed wyjazdem na Cypr wszyscy podróżni muszą nie wcześniej 24 godziny przed terminem podróży wypełnić ankietę na stronie Cyprus Flight Pass

Dokument ten albo mail potwierdzający jego wypełnienie należy bezwzględnie okazać przedstawicielom służb przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 300 EUR. Otrzymamy także nakaz odpłatnego wykonania testu. Jeśli odmówimy, nie zostaniemy wpuszczeni na teren kraju.

Dobra wiadomość dla Polaków, którzy chcą spędzić wakacje 2021 na Cyprze jest taka, że jeśli podczas wyjazdu zachorują na COVID-19, administracja Cypru pokryje koszty leczenia, zakwaterowania i rekonwalescencji. Na wyspie wyznaczono miejsce, gdzie odbywa się kwarantannę oraz otwarto szpital dla zagranicznych turystów. Po stronie podróżujących jest opłata za dojazd do lotniska oraz pokrycie kosztów za bilet powrotny. 

Koronawirus na Cyprze. Jakie obostrzenia obowiązują na terenie kraju?

Władze Republiki Cypryjskiej podkreślają cały czas, że nie chcą dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa i doprowadzić do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Z tego względu w kraju obowiązują obostrzenia: nakaz noszenia zakrywania twarzy przez osoby powyżej 12. roku życia w przestrzeniach otwartych, za wyjątkiem plaż, basenów, miejsc aktywności fizycznej. Maseczki należy nosić także wewnątrz pomieszczeń, w których przebywa więcej niż 1 osoba (wyjątki: prywatne mieszkania, jazda prywatnym samochodem, spożywanie posiłku, względy zdrowotne). łamanie ograniczeń grozi mandatem 300 EUR.

Cypr 2021: Pamiętaj o Safe Pass lub ankiecie Cyprus Flight Pass!

Jak czytamy na stronie MSZ, na Cyprze “w zamkniętych przestrzeniach gdzie może gromadzić się większa liczba osób (galerie handlowe, restauracje, kluby, hotele, świątynie, teatry itp.) należy zawsze mieć przy sobie tzw. Safe Pass (negatywny wynik testu PCR lub antygenowego ważny 72 godziny, zaświadczenie o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki min. 3 tygodnie wcześniej lub zaświadczenie o przejściu choroby Covid-19 w przeciągu ostatnich 6 miesięcy). W przypadku turystów rolę Safe Pass pełni wspomniany wyżej Cyprus Flight Pass (w wersji papierowej lub elektronicznej)."

Planujesz wakacje 2021 na Cyprze? Tutaj znajdziesz aktualne informacje

Wszystkie aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej na Cyprze, obowiązujących obostrzeniach i procedurach w związku z koronawirusem znajdziesz tutaj:

Dokument przygotowany przez cypryjskie Ministerstwo Turystyki

Komunikat Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie

Strona Visit Cyprus (po angielsku)

Strona polskiego MSZ z informacjami na temat podróży na Cypr:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cypr | wakacje | koronawirus | wczasy | podróż | przepisy | pandemia | test | szczepienie | Kwarantanna [film]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy