Dania: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [AKTUALNE INFORMACJE]

Kopenhaga jest popularną turystyczną destynacją Polaków od wielu lat /123RF/PICSEL

Dania to niewielki skandynawski kraj, który jest popularnym celem podróży Polaków. Nie tylko klimatyczna Kopenhaga przyciąga turystów, ale również szerokie, piaszczyste plaże oraz widoki ogromnych farm wiatrowych, które są jednym z głównych źródeł energii w kraju. Mawia się, że Duńczycy to „ludzie morza”. Jest w tym kropla prawdy, ponieważ z żadnego punktu w tym kraju nie jest do wybrzeża dalej niż 52 kilometry.

 Wakacje 2021 są prawdopodobnie pierwszymi w nowej rzeczywistości post-pandemicznej. W niniejszym poradniku opisujemy, jakie zasady obowiązują Polaków podczas wjazdu do Danii oraz jaka sytuacja może zastać nas na miejscu. Dania jest jednym z niewielu krajów, które wskutek przetestowania dużego odsetka ludności, zdołała uniknąć dotkliwych fal zachorowań.

Podróż do Danii. Zasady wjazdu a koronawirus

W Daniu funkcjonuje podział państw na trzy strefy bezpieczeństwa: żółtą, pomarańczową i czerwoną. Obecnie większość krajów i regionów UE i strefy Schengen (w tym Polska) znajdują się w strefie zielonej. Oznacza to pewne udogodnienia w podróżowaniu.

Osoby podróżujące drogą lotniczą nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przed wjazdem do Danii. Nie będą one również kierowane na kwarantannę oraz nie będą musiały spełniać warunku formalnego tzw. rozpoznawalnego celu, aby wjechać na teren Danii (czyli można m.in. wjeżdżać ponownie w celach turystycznych).

Reklama

Osoby wjeżdżające na terenie Danii drogą lądową lub morską nadal będą musiały legitymować się negatywnym wynikiem badania na obecność koronawirusa wykonanym nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem. Akceptowane są nie tylko testy PCR, ale także szybkie antygenowe. Osoby te są także zobligowane do wykonania szybkiego testu antygenowego do 24 godzin po przybyciu do Danii.

Wakacje w Danii: Wjazd osób zaszczepionych i ozdrowieńców

Osoby, które zostały w pełni zaszczepione i posiadają dokument potwierdzający ten fakt (najlepiej w języku angielskim) oraz osoby, które przeszły COVID-19 i także potrafią udokumentować chorobę poprzez pokazanie pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa, są zwolnione zarówno z wymogu testowania jak i odbywania kwarantanny.

Ważnym aspektem jest, aby dokumenty potwierdzające przybycie choroby oraz zaszczepienie były wystawione co najmniej 14 dni przed planowanym wjazdem do Danii. Ponadto dokumenty te nie mogą być starsze niż 12 miesięcy.

Wakacje w Danii a koronawirus. Jakie panują restrykcje na miejscu?

W Danii w zasadzie nie obowiązują już żadne obostrzenia, które miałyby utrudniać wjazd na teren kraju, jednak na miejscu możemy się spotkać z pewnym trudnościami.

Wszystkie branże (włącznie z gastronomią) są odmrożone. Jedynym obostrzeniem jest limit osób na zgromadzeniach, który wynosi 250 osób. Ponadto w zamkniętych przestrzeniach na wydarzeniach może gromadzić się nie więcej niż 250 osób. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko do godziny 2 w nocy.

Jeden aspekt może okazać się kłopotliwy dla osób, które nie są zaszczepione lub nie przeszły COVID-19. W Danii osoby takie muszą przedstawiać negatywny wynik testu, aby uzyskać dostęp do większości usług, takich jak restauracje, kawiarnie oraz atrakcje kulturalne i muzea. Wyjątek stanowią jedynie ogródki restauracyjne, z których żeby skorzystać, nie musimy okazywać aktualnego wyniku testu.

Ponadto w celu nieustannego legitymowania się w miejscach publicznych (muzea, restauracje, bary) należy mieć zainstalowaną na telefonie aplikację Coronapas, na której będzie zapisana informacja o aktualnym negatywnym wyniku testu na koronawirusa, przebytej chorobie lub otrzymanej szczepionce.

Dania a koronawirus. Gdzie szukać aktualnych informacji?

Ten skandynawski kraj jest dobrze przygotowany pod kątem polityki informacyjnej w sprawie aktualnych obostrzeń i reguł panujących w związku z sytuacją epidemiczną.

strona Ambasady RP w Kopenhadze

duńska strona na temat COVID-19 oraz panujących aktualnie zasad (po angielsku)

duńska strona dotycząca aplikacji Coronapas (po angielsku)

lista centrów diagnostycznych, gdzie można bezpłatnie zrobić test na koronawirusa (po angielsku)

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy