Reklama

​Hiszpania: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Wakacje w Hiszpanii? Sprawdź, jakie zasady obowiązują podróżnych /123RF/PICSEL

Hiszpania nadal należy do krajów chętnie odwiedzanych przez Polaków w trakcie wakacji. Rajskie plaże, urokliwe uliczki w Barcelonie czy malownicze wyspy jak Fuerteventura, Majorka, Minorka czy Teneryfa. W tym roku wyjazd na wczasy rzecz jasna nie należy do łatwości, bo zanim wybierzemy się w podróż, musimy wziąć pod uwagę wszystkie przepisy wjazdowe. Co trzeba wiedzieć planując wakacje 2021 w Hiszpanii?

 Certyfikat szczepienia, ujemny wynik testu albo zaświadczenie o przebytej chorobie to przepustka, która zapewni nam bezpieczny wjazd do Hiszpanii w 2021. Jeśli właśnie tam chcielibyście wybrać się na wakacje, służymy radą i informacjami o najnowszych zmianach w prawie dotyczącym wjazdu do kraju.  

Wakacje 2021 w Hiszpanii. Jakie dokumenty trzeba mieć?

Jak informuje Biuro Radcy ds. Turystyki przy Ambasadzie Hiszpanii w Polsce od 21 czerwca wszyscy podróżni udający się do Hiszpanii z Polski drogą lotniczą zwolnieni będą z obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia, ozdrowienia czy wyniku negatywnego testu na COVID-19.

Utrzymany będzie jedynie obowiązek wypełnienia formularza kontroli sanitarnej, który jest dostępny na stronie Spain Travel Health www.spth.gob.es (generuje się kod QR, który jest sprawdzany przed wejściem do samolotu i skanowany w punkcie kontrolnym na lotnisku w Hiszpanii).

Reklama

Na tej samej stronie znajduje się także link do strony z aktualizowaną co tydzień listą krajów/ stref ryzyka. Warto przed wyjazdem sprawdzić status kraju, z którego się podróżuje. 

Dzięki uprzejmości Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady dowiedzieliśmy się, że: "Pasażerowie przybywający drogą lądową zwolnieni są zarówno z certyfikatu/testu, jak i wypełniania formularza kontroli sanitarnej. Certyfikat szczepienia lub ozdrowienia jako alternatywa dla testu obowiązuje tylko pasażerów przybywających drogą lotniczą lub morską, i tylko pasażerów powyżej 12 roku, i tylko tych którzy przybywają z krajów ryzyka. Polska na takiej liście się znajduje do 20 czerwca. Wszystkich pasażerów przybywających samolotem lub statkiem , bez względu na wiek i kraj pochodzenia, obowiązuje wypełnienie formularza kontroli sanitarnej, w wyniku czego otrzymuje się kod QR. W momencie kiedy Polska stanie się krajem bezpiecznym, jedynym dokumentem upoważniającym do wjazdu (droga powietrzną lub morska) będzie kod QR wygenerowany po wypełnieniu formularza kontroli sanitarnej."

Barcelona, Fuerteventura, Majorka, Minorka, Teneryfa i inne: Wymagane dokumenty i formularze

Jadąc na wakacje do Hiszpanii, należy posiadać nie tylko dowód osobisty lub paszport, ale także któryś z wymienionych wyżej dokumentów. Certyfikat szczepienia musi zawierać co najmniej następujące informacje: imię i nazwisko posiadacza, data szczepienia, z podaniem daty ostatniej podanej dawki, rodzaj podanej szczepionki, liczba podanych dawek / pełny harmonogram, kraj wydający certyfikat, identyfikacja organu wydającego certyfikat szczepienia.

Świadectwo przebytej choroby musi natomiast zawierać co najmniej następujące informacje: imię i nazwisko posiadacza, data pobrania próbki pierwszego pozytywnego testu na SARS-CoV-2, rodzaj zrealizowanego testu NAAT, kraj wydający. Certyfikaty szczepień, testy oraz świadectwa przebytej choroby muszą być w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W innym wypadku muszą być przetłumaczone na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego.

Hiszpania akceptuje Unijne Certyfikaty COVID, czyli tzw. Paszporty covidowe

Wszyscy pasażerowie, którzy przybywają do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską, włącznie z tymi w tranzycie do innych krajów, muszą jeszcze przed wylotem wypełnić formularz kontroli sanitarnej dostępny na stronie www.spth.gob.es, lub w aplikacji "Spain Travel Health" (SpTH), dostępnej w systemie Android oraz iOS. Po wypełnieniu formularza SpTH wygeneruje się unikatowy kod QR, który podróżny okazuje przed wejściem na pokład samolotu i później w punkcie kontroli na lotnisku w Hiszpanii.

Pasażerowie mający mniej niż 12 lat nie muszą posiadać ww. certyfikatów, ale muszą mieć kod QR uzyskany po wypełnieniu formularza sanitarnego SpTH.

Turyści przekraczający granicę lądową Hiszpanii nie muszą posiadać żadnego certyfikatu ani nawet formularza SpTH. Jedynie osoby wjeżdżające do Hiszpanii z niektórych stref ryzyka we Francji są obecnie zobowiązane do posiadania któregoś z wymienionych certyfikatów. 

Wakacje w Hiszpanii 2021: Wjazd i kwarantanna

Jak czytamy na stronie naszego MSZ: "Wszyscy pasażerowie przybywający drogą powietrzną lub morską są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe." 

"Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione, zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego."

Wakacje 2021 w Hiszpanii: Ubezpieczenie

W kwestii ubezpieczenia podróżnego MSZ radzi, aby "przy wyborze zwróć uwagę na zakres obowiązywania polisy" i sprawdzić, "czy obejmuje np. koszt leczenia w razie nagłego zachorowania na COVID-19 czy koszt zakwaterowania poniesiony w związku z kwarantanną nałożoną z uwagi na zakażenie lub na kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 (w Hiszpanii taka kwarantanna trwa 10 dni)".

Jak dowiedzieliśmy się za pośrednictwem Biura Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii: "niektóre regiony, chcąc przyciągnąć turystów, zapewniają specjalne ubezpieczenie na wypadek zachorowania, kwarantanny i wiążącego się z tym przedłużenia pobytu, a więc dodatkowych kosztów noclegu i wyżywienia oraz zmiany daty powrotu do kraju. Baleary dodatkowo chcą pokrywać koszty tłumacza. Ubezpieczeniem objęci są turyści zagraniczni oraz krajowi, którzy korzystają z zarejestrowanych obiektów noclegowych. Pierwszym regionem, który wprowadził ubezpieczenie covidowe, bo od sierpnia 2020 roku, były Wyspy Kanaryjskie. Aktualnie zapewniają je także Andaluzja, Murcja i lada moment wprowadzą Baleary, ale należy się spodziewać, że wkrótce przyłączą się inne regiony, m.in. Galicja. Niektóre regiony jak Kraj Basków oferują w przypadku przymusowej kwarantanny lub zakażenia bezpłatne testy PCR oraz  bezpłatne hotele. Z kolei Madryt nie przewiduje takiego ubezpieczenia, więc warto pomyśleć w takim wypadku o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia covidowego."

Wakacje w Hiszpanii 2021: Zasady, obostrzenia i procedury

W Hiszpanii wciąż aktualne są przepisy związane z reżimem sanitarnym. Jadąc na Półwysep Iberyjski należy zabrać ze sobą maseczkę. Jej noszenie jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej otwartej, w przestrzeni publicznej zamknięte oraz w środkach transportu publicznego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym). Złamanie tego nakazu grozi mandatem w wysokości 100 euro!

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu.

Powrót do Polski z Hiszpanii. Kto musi odbyć kwarantannę?

Po powrocie do Polski z Hiszpanii przepisy nakazują odbyć 10-dniową kwarantannę. Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy posiadający certyfikat potwierdzający przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Kwarantanny nie muszą także odbywać podróżni, którzy przedstawią negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w ciągu 48 godzin po przylocie lub testu wykonanego do 48 godzin przed przylotem.

Planujesz wakacje 2021 w Hiszpanii? Tutaj znajdziesz aktualne informacje

Wszystkie informacje dot. warunków wjazdu do Hiszpanii znajdują się na stronie Travel Safe Spain

Lista testów, których negatywny wynik pozwoli wjechać na teren Hiszpanii bez kwarantanny

Kontakt do Ambasady RP w Madrycie

Strona polskiego MSZ z informacjami na temat wjazdu do Hiszpanii  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy