Wakacje 2021 a koronawirus

Macedonia: Koronawirus a wakacje 2021. Warunki wjazdu do kraju [aktualne informacje]

Piękne krajobrazy, zachwycające zabytki, smaczne jedzenie i kuszące plaże to tylko część atrakcji, czekających na turystów w Macedonii Północnej. Ten kierunek wakacyjny warto wybrać w 2021 roku również dlatego, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa są tam dla podróżnych stosunkowo łagodne. Dowiedz się jakie zasady obowiązują dla osób wjeżdżających do Macedonii.

Wakacje 2021: Atrakcje turystyczne Macedonii

Chociaż polscy turyści bardzo chętnie wypoczywają na Bałkanach, Macedonię odwiedzali dotąd znacznie rzadziej niż Grecję, Chorwację czy Bułgarię. 

Dla wielu z nas pozostaje zatem kierunkiem nieodkrytym, a ma wiele atrakcji, które ucieszą zarówno bardziej i mniej aktywnych urlopowiczów. W przerwach od leniwego plażowania można postawić na górskie wycieczki (ok. 80% powierzchni kraju zajmują góry), wybrać się nad najstarsze w Europie i najgłębsze na Bałkanach Jezioro Ochrydzkie, zwiedzić zielone parki narodowe lub zachwycający kanion Matka. Również miłośnicy historii i miejskich wycieczek znajdą w Macedonii coś dla siebie, począwszy od klasztoru Świętego Nauma z X wieku, przez pozostałości po antycznym amfiteatrze i cerkiew Świętej Zofii w Ochrydzie po znajdujący się na terenie Parku Narodowego Mawrowo monastyr Świętego Jana Chrzciciela założony w 1020 roku.

Reklama

Co ponadto? Wyśmienita kuchnia, piękne widoki czy ceny, które wciąż są dla podróżnych z Polski atrakcyjniejsze, niż w innych krajach regionu.

Koronawirus: Zasady wjazdu do Macedonii Północnej

Według informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wjazd na terytorium Macedonii Północnej dla obywateli Polski odbywa się bez zakłóceń. Przejścia graniczne są otwarte (tak jak lotniska w Skopje i Ochrydzie), nie ma przy tym konieczności posiadania lub wykonania na miejscu testu na koronawirusa. 

Nie obowiązuje również kwarantanna, przynajmniej dla osób, przybywających z Unii Europejskiej. Wymóg ten dotyczy podróżnych, przylatujących do Macedonii Północnej z Indii, Brazylii oraz Afryki.

Władze RP apelują do kierowców, którzy będą jedynie przejazdem w Macedonii Północnej (w drodze do Grecji), aby upewnili się, że wybrane przez nich przejście graniczne jest po stronie greckiej otwarte. Informacje można uzyskać, kontaktując się z Ambasadą RP w Atenach

Wakacje 2021 a covid: Obostrzenia w Macedonii Północnej

Chociaż wybierając się do Macedonii na urlop nie trzeba martwić się o negatywny wynik testu na koronawirusa, warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia, które czekać będą podróżnych na miejscu.

Od marca bieżącego roku na terenie Macedonii obowiązywała godzina policyjna. 16 czerwca obostrzenie to zostało zniesione. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego, ograniczonej do 50 proc. liczbie miejsc w transporcie publicznym oraz fakcie, że część obiektów o charakterze kulturalnym lub sportowym może być zamknięta.

Reżim sanitarny jest bezwzględnie przestrzegany na lotniskach. Na lotnisko należy przybyć przynajmniej trzy godziny przed odlotem, z maseczką ochroną na twarzy. Należy również utrzymywać dystans społeczny i zdezynfekować ręce. Podróżni z objawami choroby mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

Uwaga: Jeśli podczas pobytu w Macedonii Północnej zaobserwujesz u siebie objawy zakażenia koronawirusem, nie idź osobiście do przychodni lub szpitala, tylko skontaktuj się z infolinią: +389 800 002 03; otrzymasz wytyczne co do dalszego postępowania.

Macedonia 2021: Co jeszcze warto wiedzieć przed urlopem?

Dla wyjazdów maksymalnie 90 dniowych i przejazdu tranzytowego w Macedonii nie ma konieczności zakupywania wiz. Do wjazdu na teren Macedonii wystarczy paszport lub dowód osobisty. MSZ RP radzi, by korzystać z paszportu, ponieważ pozwala zdecydowanie łatwiej zameldować się w hotelu czy wypożyczyć samochód.

W przypadku noclegów organizowanych we własnym zakresie, czyli poza hotelem lub pensjonatem lub inną formą noclegu załatwioną przez biuro podróży, należy dopełnić obowiązku meldunkowego. Jeśli będziemy w Macedonii dłużej niż dobę, zgłaszamy swój przyjazd na najbliższym posterunku policji.

Lepiej wykazać się nadgorliwością i dokonać meldunku, ponieważ jego brak w Macedonii może wiązać się z grzywną w wysokości kilkuset euro i dwuletnim zakazem wjazdu do kraju.

Planując wyjazd do Macedonii trzeba także pamiętać, że kraj ten nie należy do strefy Schengen. W świetle obowiązujących od 24 czerwca przepisów powrót z Macedonii wiąże się z odbyciem 10-dniowej kwarantanny. Z tego obowiązku zwolnione są wyłącznie osoby w pełni zaszczepione (które cykl szczepienia zakończyły minimum 14 dni wcześniej) i posiadają odpowiedni certyfikat. Kwarantannę można skrócić jedynie okazując negatywny wynik testu na koronawirusa  (antygenowy lub genetyczny) wykonany siedem dni po powrocie do kraju.

Urlop 2021 w Macedonii: Gdzie szukać aktualnych informacji?

Chociaż pandemia przed wakacjami nieco odpuściła w Macedonii, świat wciąż zmaga się z nowymi przypadkami zachorowań na koronawirusa. W związku z tym w wakacje 2021 powinniśmy zachować większą czujność niż zwykle i na bieżąco śledzić ważne dla nas informacje.

Przed i w trakcie pobytu w Macedonii warto przeglądać następujące strony:

Informacja MSZ RP dla podróżujących do Macedonii Północnej

Strona Ambasady RP w Skopje na Facebooku

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy