Wakacje 2021 a koronawirus

Malta: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie są obostrzenia pandemiczne?

Malta jest urokliwym miejscem, pełnym nietuzinkowych zabytków /materiały prasowe

Malta jest jednym z ciekawszych miejsc, które można odwiedzić na Morzu Śródziemnym. Kamieniste plaże, ukryte pod wodą liczne wraki, nietuzinkowa mieszanka kultur i dziesiątki tawern. Na Maltę można polecieć tanimi liniami z kilku polskich lotnisk. O czym trzeba pamiętać podczas planowania wakacji 2021 na Malcie? Jakie dokumenty są potrzebne? Jaka ograniczenia panują na miejscu?

 Malta jest specyficznym miejscem. Leży na środku Morza Śródziemnego, na przecięciu szlaków żeglugowych i kultur. Na wyspie widoczne są wpływy arabskie, włoskie, hiszpańskie i brytyjskie. 

Maltańczycy na co dzień posługują się językiem maltańskim, który jest spokrewniony z zachodnimi dialektami języka arabskiego. Drugim oficjalnym językiem na Malcie jest angielski. Nie ma więc problemów z porozumieniem się z tubylcami.

Malta 2021 tylko dla zaszczepionych. Jakie są zasady wjazdu?

Na Maltę można dostać się promem lub samolotem. Pierwsza opcja jest znakomita, jeśli planujecie zwiedzić po drodze Włochy. Pomiędzy Maltą a Sycylią istnieje przeprawa promowa, którą można dostać się na wyspę w niespełna dwie godziny.

Na Maltę można przylecieć samolotem. Międzynarodowy Port Lotniczy Malta znajduje się w mieście Luqa. Loty z Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania obsługuje linia lotnicza Ryanair, a z Katowic, Warszawy i Gdańska Wizz Air.

Reklama

Uwaga: od 16 lipca 2021 na Maltę mogę wjechać tylko osoby zaszczepione! Podróż jest dozwolona tylko dla mieszkańców krajów wymienionych w artykule 3 dokumentu prawnego Legal Notice 300/2021 (w tym dla Polski), pod warunkiem przedstawienia jednego z poniższych świadectw szczepień:

Maltański Certyfikat Szczepienia, Certyfikat Szczepienia EU Digital COVID (EUDCC), wydawany przez kraje UE, EOG i kraje stowarzyszone, Certyfikat Szczepień Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydany przez władze ds. zdrowia w Dubaju posiadający czytelny kod QR (dotyczy tylko szczepionek dopuszczonych przez Europejską Agencję Leków EMA), Turecki Certyfikat Zdrowia (dotyczy tylko szczepionek dopuszczonych przez EMA), Certyfikat Szczepień Wielkiej Brytanii.

Podróżni, którzy posiadają europejski certyfikat szczepienia przeciw Covid-19 mogą wjechać na Maltę bez ograniczeń i są zwolnieni z kwarantanny. Osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi powinny mieć przy sobie cyfrowy paszport, świadczący o przyjętej dawce szczepienia.

Certyfikat Szczepienia jest ważny tylko wtedy, gdy jest wydany w odniesieniu do szczepionki, uznanej przez Europejską Agencję Leków i zatwierdzonej przez Maltańskiego Inspektora ds. Zdrowia Publicznego. Są to szczepionki: Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca i Johnson&Johnson oraz gdy obejmuje pełny cykl szczepienia, przy czym druga dawka szczepionki (jedna dawka w przypadku Johnson&Johnson) musi być podana co najmniej 14 dni przed przybyciem na Maltę.

Malta a COVID-19: Nowe przepisy

Od 16 lipca 2021 wymienione dokumenty NIE SĄ WAŻNE w przypadku podróży na Maltę: Zaświadczenie potwierdzające status ozdrowieńca po COVID-19,   zaświadczenie potwierdzające przyjęcie tylko 1 dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wymagającej 2 dawek (dotyczy również ozdrowieńców),         zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, w przypadku którego od przyjęcia drugiej dawki upłynęło mniej niż 14 dni. 

Podróżni, którzy nie posiadają ważnego certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie po przybyciu na Maltę. Kwarantannę odbywa się w hotelu wyznaczonym przez władze maltańskie. Pobyt w hotelu na kwarantannie jest odpłatny - jego koszt wynosi 1400,00 EUR. 

Osoby podróżujące na Maltę samochodem muszą pamiętać, że muszą przebywać w strefie zielonej lub bursztynowej przez co najmniej 14 dni poprzedzających przybycie na Maltę i powinna być w stanie przedstawić dowód tego pobytu. Maltańskie przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju mają to być dowody.

Malta: formularze wjazdu

Poza certyfikatem potwierdzającym szczepienie wszystkie osoby podróżujące na Maltę są zobowiązane do wypełnienia następujących dokumentów: Public Health Passenger Locator Form oraz Public Health Travel Declaration Form. Formularze są dostępne na stronach:

Public Health Passenger Locator Form

Public Health Travel Declaration Form

Należy je wypełnić i przedstawić przed odprawą oraz po przybyciu na Maltę.

Wakacje na Malcie. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Obecnie rząd Malty poluzowuje obostrzenia. Od 7 czerwca kluby muzyczne, bary i restauracje mogą gościć maksymalnie 6 osób przy jednym stole. Alkohol można podawać tylko za pośrednictwem serwisu stołowego, i tylko jeśli zamówiono jedzenie.

Teatry i kina pracują w reżimie sanitarnym, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

W miejscach publicznych można się gromadzić w grupach nie większych niż 6 osób.

W zamkniętych pomieszczeniach należy nosić maseczki.

Rząd Malty regularnie aktualizuje informacje o obostrzeniach na tej stronie. W razie potrzeby uzyskania bardziej szczegółowych informacji można skorzystać z infolinii dla turystów: +356 2169 2447 lub wysłać pytanie drogą mailową na adres: tourismcovid-19helpline@visitmalta.com.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | Malta | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy