NAJDZIWNIEJSZE MIEJSCA ŚWIATA

Najdziwniejsze formacje skalne na świecie

Podróżując po świecie często spotykamy niesamowite obiekty wykonane przez człowieka. Ale jak się okazuje, równie często możemy obserwować rzeźby wykonane przez naturę, która ma do dyspozycji cały wachlarz narzędzi. Są nimi, woda, dwutlenek węgla, wiatr, promienie słoneczne, temperatura i czas.

Majestatyczne formy w Chinach

W południowo-zachodniej części Chin, w prowincji Junnan znajduje się Kamienny Las będący dużą grupą ostańców. Wspaniałość krajobrazu podkreślają drzewa rosnące między skałami. Obszar położony jest na obszarze klimatu podzwrotnikowego monsunowego, formacje roślinne przypominają więc nieco podrównikową dżunglę. 

W południowej części Chin znajdują się również bardzo charakterystyczne formy skalne zwane mogotami. Dawniej powierzchnia terenu znajdowała się znacznie wyżej niż obecnie. Z biegiem czasu skały węglanowe uległy zniszczeniu, a bardziej odporne fragmenty skutecznie oparły się temu zjawisku, tworząc obecnie kopułowate ostańce krasowe wznoszące się do 300 metrów nad powierzchnię ziemi.  Szczególnie pięknie wyglądają skąpane we mgle z charakterystyczną mozaiką poletek ryżowych.

Reklama

Magadaskar

Podobną do chińskiego skalnego lasu formację skalną o nazwie Tsingy de Bemaraha spotkamy na Madagaskarze. Charakterystyczne szpiczaste iglice zbudowane ze skał wapiennych, które z czasem uległy erozji. Dzięki temu znajdziemy tu również jaskinie z piękną szatą naciekową.

Wieża Diabła, Stany Zjednoczone

Samotne wzniesienie w Stanie Wyoming wznoszące się na wysokość 1558 m n.p.m. Indianie wolą nazywać ją "Górą Niedźwiedzią" lub "Niedźwiedzią Jamą". Sprzeciwiają się nazywaniu jej Wieżą Diabła, ponieważ jako święta góra wielu indiańskich plemion nie powinna być kojarzona ze złem. Sama skała ma ponad 40 milionów lat. Naukowcy uważają, że została utworzona przez zastygnięcie magmy pod ziemią w kominie wulkanicznym. Przez długi czas, w wyniku erozji wulkan uległ zniszczeniu podobnie jak część podłoża co odsłoniło tę niezwykłą formę.

Co łączy Śnieżkę w Sudetach i Uluru w Australii?

Wiele formacji skalnych przetrwało dzięki temu, że budują je bardziej odporne skały. Dzięki temu wciąż możemy zdobyć najwyższy szczyt Sudetów wznoszący się ponad powierzchnię Równi pod Śnieżką ale również możemy zobaczyć niezwykłą, świętą skałę Aborygenów w Australii. Choć Uluru zachwyca o każdej porze, najchętniej fotografowana jest o zachodzie Słońca, kiedy jego promienie sprawiają, że nabiera intensywnego koloru. Mimo niezaprzeczalnego piękna, jest też niebezpieczna. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale pomimo próśb rdzennej ludności, turyści w dalszym ciągu mogą wejść na Ayers Rock. Jej stoki są bardzo strome i niemal co roku ginie tu turysta chcący zobaczyć jej szczyt. 

Niezwykłe słonie i grzyby w Afryce i Europie

Czy słonie możemy spotkać wyłacznie w Afryce i Azji? Nic bardziej mylnego. Wystarczy wybrać się na... Islandię. A dokładnie na wyspę Heimaey w archipelagu Vestmannaeyjar. Z wody wyłania się ogromna skała swoim kształtem przypominająca głowę słonia. Powstała w wyniku niszczącej działalności wody morskiej. Co ciekawe, tego typu formy występują w wielu miejscach na świecie. Na Sardynii również znajdziemy ponad 4-metrową Skałę Słonia, która dodatkowo ma znaczenie archeologiczne, ze względu na znajdujący się we wnętrzu starożytny grobowiec. Skalnego słonia znajdziemy również na obszarze algierskiej Sahary Jest to grzyb skalnego uformowanego w charakterystyczny kształt. Grzyby skalne powstają dzięki niesionym z wiatrem piaskom. Uderzając w dolną część skały doprowadzają do jej niszczenia. Noga staje się coraz węższa, a górna część pozostaje szeroka, przez co forma przypomina swoim kształtem grzyba. 

Formacje skalne w Polsce

Żeby podziwiać niezwykłe formy skalne nie musimy jednak wyjeżdżać za granicę. W Polsce mamy równie dużo ciekawych obiektów.

Będąc w południowej części Polski również można wyskoczyć na poszukiwanie skalnych  grzybów w Sudety. Znajdziemy tam Skalne Grzyby, czyli skupisko skał o przeróżnych kształtach. Podziwiać więc możemy oczywiście "Borowika", "Zrośnięte Grzyby" ale również "Pingwinki" i "Skalne Wrota". Te formy są naprawdę stare. Pamiętają czasy, kiedy zamiast gór było tu dno morskie a one były jego częścią.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Ze względu na specyficzną budowę geologiczną to właśnie tu znajdziemy wiele znanych i chętnie odwiedzanych form skalnych. Poniżej znajdziesz zaledwie kilka przykładów:

Maczuga Herkulesa jest jedną z najbardziej znanych form skalnych w naszym kraju. Ostaniec ma 25 metrów wysokości  i  znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Maczuga powstała, jak wiele tego typu form, z powodu różnej odporności skał na wietrzenie. 

Podczas najazdu Tatarów miejscowa ludność chciała się schronić w Jaskini Ciemnej. Jednak najeźdźcy rozpoczęli przeszukiwanie doliny w poszukiwaniu ludzi. Wtedy Bóg chcąc chronić niewinnych mieszkańców zasłonił wejście do jaskini własną ręką. Tak, według legendy, powstała skała o nazwie Rękawica. Rzeczywiście ma ona pięć palców i przypomina dłoń. Mimo że ostańce świetnie nadają się do wspinaczki ta forma jest pod ochroną. Patrząc na nią chyba nie powinno nas to dziwić.

Natura jest wybitną artystką. Warto czasem przystanąć i przyjrzeć się, może znajdziemy skałę, która będzie przypominała nam niedźwiedzia, głowę lub inny niezwykły kształt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geografia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy