Imagine Cup 2012 - walka trwa

Polscy studenci intensywnie przygotowują się do dziesiątej już edycji konkursu Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego. Zainteresowanie wydarzeniem rośnie z roku na rok i teraz jest nie inaczej. Do udziału w konkursie zarejestrowało się już 2007 studentów.

Organizatorzy spodziewają się, że w Imagine Cup 2012 weźmie udział przeszło 4 tysiące studentów z naszego kraju. Polskie finały odbędą się w dniach 17-18 kwietnia 2012 w Warszawie. Do zeszłorocznej edycji konkursu Imagine Cup, którego światowe finały odbyły się w Nowym Jorku, USA, zgłosiło się 350 000 studentów ze 183 krajów, w tym aż 3500 studentów z Polski. Finały w Nowym Jorku okazały się dla Polaków sukcesem. Nasi reprezentanci znaleźli się w ścisłej czołówce aż w 3 konkurencjach, zdobywając .1, 2. i 3. miejsca na podium, co w klasyfikacji medalowej pozycjonuje Polskę na drugim miejscu na świecie.

W tym roku, liczba osób zarejestrowanych w Polsce na chwilę obecną to 2007. Jest to jednak dopiero początek, bo do niektórych spośród kategorii konkursowych rejestracja potrwa jeszcze ponad miesiąc.

- To bardzo budujące, że zainteresowanie polskich studentów konkursem Imagine Cup rośnie z roku na rok. Świadczy to nie tylko o ich wysokim poziomie wiedzy i szerokich zainteresowaniach, ale też o tym, że młodzi ludzie chcą rozwijać swoje umiejętności i kreatywność, a jednocześnie zmieniać świat na lepsze. Polacy nieustannie odnoszą sukcesy w kolejnych edycjach konkursu. Trzymamy kciuki za wszystkich tych, którzy już przygotowują swoje projekty konkursowe, bądź rywalizują już z kolegami z innych krajów w kolejnych rundach eliminacyjnych - mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft.

Reklama

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się bardzo trudna kategoria indywidualna, IT Challenge, w której w zeszłym roku w światowych finałach Błażej Matuszyk z Politechniki Poznańskiej zajął 2 miejsce. Do drugiej rundy w tej kategorii konkursowej awansowało w Polsce aż 128 studentów, co jest trzecim wynikiem na świecie, po Chinach (198) i Indiach (160).

Tradycyjne kategorie konkursu:

- Projektowanie Oprogramowania (Software Design),

- Projektowanie Gier (Game Design),

- Technologie Informatyczne (IT Challenge),

- Windows Phone Challenge oraz

- HTML5 Challenge.

Opis nowych kategorii

Kinect Fun Labs Challenge

Ta kategoria skierowana jest do młodych naukowców i entuzjastów, którzy mają ochotę stworzyć projekt, który wykorzystywałby sensor Kinect i pakiet SDK Kinect. Kategoria pozwoli na zbudowanie rozwiązań oferujących całkowicie nowe doświadczenia, takie jak śledzenie ruchów ludzi oraz rozpoznawanie głosu i obiektów, z wykorzystaniem technologii Kinect w systemie Windows 7.

Windows Metro Style App Challenge

Jest to nowa kategoria skierowana do początkujących programistów i hobbystów, którzy chcą spróbować sił w budowaniu aplikacji na deweloperską wersję systemu operacyjnego Windows 8. Kategoria sprawdzi umiejętności studentów w zakresie tworzenia aplikacji z wykorzystaniem nowego interfejsu Metro, oraz jak największej liczby innowacyjnych funkcji systemu.

Tegoroczna edycja konkursu Imagine Cup w Polsce, podobnie jak w latach ubiegłych, realizowana jest przez Microsoft, przy współudziale Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki. Sponsorami wydarzenia są firmy: Asseco, MMC Brainville oraz Nokia.

- "Cieszymy się, że możemy być partnerem wydarzenia na tak dużą skalą, jakim jest Imagine Cup 2012. W Polsce jest wielu zdolnych studentów, którzy chcieliby zrobić o wiele więcej, niż wykazać się dobrymi wynikami na uczelni, jednak nie mają odpowiednich warunków. Imagine Cup takie warunki zapewnia - mówi Krzysztof Wnęk z parku technologicznego MMC Brainville.

Motto konkursu

"Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązywać najtrudniejsze problemy ludzkości" - to przesłanie dla studentów startujących w dziesiątej edycji Imagine Cup, które towarzyszy tej inicjatywnie już od 3 lat. Tak jak w poprzednich edycjach największych igrzysk informatycznych na świecie, młode talenty zaprezentują w tym roku wiele innowacyjnych projektów, które mają znaczenie nie tylko dla branży IT, ale dla rozwiązywania najdotkliwszych problemów ludzkości. Problemy te zostały zdefiniowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w tzw. Milenijnych Celach Rozwoju. Wśród zeszłorocznych projektów startujących w Imagine Cup znalazły się rozwiązania, które pomagają walczyć z powodziami, leczyć choroby, usprawniać pracę szpitali i centrów krwiodawstwa oraz wiele przedsięwzięć edukacyjnych.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zainteresowanie | Microsoft | Imagine Cup | "Imagine" | Imagine | imagine cup 2012
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy